TMMOB Van İl Koordinasyonu: Emniyet binası alanı yeşil alan yapılmalı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2011 yılında yaşanan depremden sonra kullanılamaz hale gelen İl Emniyet Müdürlüğü binasının bulunduğu parsel 2016 yılında Van Büyükşehir Belediyesi meclis kararıyla park alanına çevrildi. 2019 yılında onaylanan İmar planında ise söz konusu park alanının camii yapılmasına karar verildi. Konuya ilişkin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Van İl Koordinasyon Kurulu (İKK), yazılı bir açıklama yaparak kentin en önemli arterlerinden birinin üzerinde olan parselde camii yapılmasının uygun olmadığını ifade etti.

Van’ın İpekyolu İlçesi Selimbey Mahallesinde bulunan 2011 yılına kadar Van İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kullanılan parsel Diyanet İşleri Başkanlığı Van İl Müftülüğüne devredilerek üzerinde dini tesis yapılacağı belirtildi. 2011 yılında yaşanan depremden sonra ağır hasar gören Van İl Emniyet Müdürlüğü binası yıkılmıştı. Binanın yıkılmasının ardından 5.818,38 m2 büyüklüğünde olan parsel üzerinde herhangi bir yapı yapılmamış ve bu parselle ilgili 2016 yılında 447 sayılı Meclis Kararıyla park alanına çevrilmişti. 2019 yılında onaylanan İmar Planında ise tekrar resmi kurum alanı olarak ilan edilerek, 2021 yılında onaylanan Van Büyükşehir Belediyesi İmar Planında camii olarak işlenmişti. Söz konusu parselin camii alanı olarak ilan edilmesine karşı Van İl Emniyet Müdürlüğü itiraz etmiş ve Van Büyükşehir Belediyesi bu karara itiraz ederek imar planını onaylanma talebiyle ilçe belediyesine göndermişti.

İlçe Belediyesi tarafından henüz onaylanmayan plana karşı açıklama yapan TMMOB Van İKK kentin en önemli arterlerinden biri olan İpekyolu Caddesi üzerinde bulunan parselde Dini Tesis Projesinin uygulanmasının uygun olmadığını belirtti. Mevcut parsele yakın Boyalar Camii, Eski Hayretiye Camii, Hacı Sabah Şavur Camii, Akyıl Camii gibi camilerin bulunduğunu ifade eden İKK, bu alanda herhangi bir yapının inşa edilmesi yerine kentin için en çok ihtiyaç duyulan yeşil alan olarak değerlendirilmesinin daha uygun olacağını söyledi. İKK, yeşil alan oranının en düşük olduğu illerin başında gelen Van kentinin bu eksikliğinin giderilmesine yönelik bir adım atılması gerektiğini vurguladı. 

Söz konusu parsele ait herhangi bir fizibilite çalışmasının yapılıp yapılmadığını da bilmediklerini belirten İKK, “Dini Tesis alanı olarak inşa edilmesi düşünülen parsel için herhangi bir fizibilite çalışması yapılmış mıdır? Neden Dini Tesis inşaatı yapılmak istenilmektedir? Gerçekten o bölgede büyük bir Dini Tesise ihtiyaç var mıdır?” şeklindeki soruların yanıtlarını bilmediklerini dolayı bu alanda yapılması düşünülen yapıyla kenti için ileride doğacak yanlış planlamanın yaratacağı olumsuzluklardan endişe duyduklarını söyledi.

İKK son olarak, Meslek Odaları ve bu kentte yaşayan yurttaşlar olarak yapılması düşünülen projeden vazgeçilmesi, mevcut alanın yeşil alan olarak değerlendirilmesi ve alınacak kararın bu kentin bileşenleriyle birlikte ortak akıl sonucuyla alınması gerektiğini düşündüklerini belirterek bu konunun takipçisi olacaklarını ekledi.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TMMOB Van İl Koordinasyonu: Emniyet binası alanı yeşil alan yapılmalı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir