Van Gölü işgal altında: Şimdi de AKP’li eski vekillerin villaları için göl dolduruluyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Gölü’nde hayata geçirilen işgal ve rant politikaları hız kesmeden devam ederken, bir işgal ve dolgu işlemi de AKP’nin eski Van Milletvekili Abdulhalat Arvas ve İsmail Say’ın villaları için gerçekleştiriliyor.

Van Gölü’nü rant ve imara açan AKP’li kayyım belediyeleri Van Gölünde bir doğa katliamı yapıyor. Çekilme ve kirlilikle gündeme gelen Van Gölü, bu kez de çekilen alanlarda yapılan dolgularla gündemde. Edremit ilçesinde Van Gölü sahilinde bulunan Merit Otel el değiştirdikten sonra onarıma tabi tutuldu. Ancak onarım yapılan otelin bulunduğu alanda Van Gölü sahili de dolgu malzemesiyle doldurulmaya başlandı. Otelin önünde gölün içinde yeni bir adacık yapılırken, kentin en işlek yerinde yapılan kurutma işlemine karşı belediye ve kurumların sessizliği ise sürüyor. Konuya ilişkin belediyeye yapılan başvuruların ardından göstermelik incelemelerle sınırlı kalındı. Tüm tepkilere rağmen otel sahibi dolgu işlemini gerçekleştirerek oteline yeni bir sahil yaptı.

AKP’li vekil ve başkan villa yapmak için sahile dolgu yapıyor

Merit Otel ve AKP’li Belediye Başkanı İsmail Say’ın yaptığı bu ortak doğa katliamının hemen ardından bir doğa katliamı da yine Edremit ilçesi sınırları içinde bulunan Van Gölü sahilinde yaşanmaya başladı. AKP eski milletvekili ve AKP’nin yeni bölge koordinatörü görevi verdiği Abdulhalat Arvas ve AKP’li Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, kendilerine villa yapabilmek için sahile dolgu çalışmalarına da el attı. Bu dolgu işlemleri ise AKP’li Edremit belediyesinin araçlarıyla yapılıyor.

Van Gölü işgal altında: Şimdi de AKP’li eski vekillerin villaları için göl dolduruluyor! - van golu villa 2

Şahin Van Gölü ranta açıldı

Konuya ilişkin bilgi veren Ekolojist Fatih Şahin; “Sütçü’nün olduğu yerden İskeleye kadar olan bölge sazlık bölgedir. Sazlık alanlarda kuş popülasyonunun olduğu yerlerdir. Burada yapılan ekolojik tahribattır. Her yeri doldurdular. İmara açılması için dolgu yapılıyor, ranta peşkeş çekiliyor. Bu bölgeye çivi dahi çakılmaması gerekiyor. Orada yaşayan Kuşlar, kaplumbağalar, kertenkeleler yok ediliyor. Canlılar katlediliyor. Kıyı kanununda 100 metreye kadar çivi bile çakamazsın, imara açamazsın. Kanunlar Van’da uygulanmıyor. Halka açılması gereken yerler rantçılara peşkeş çekildi. Merit Oteli ve Sütçü dediğimiz bölge sazlık alanlardı ve maalesef olan budur” diye konuştu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van Gölü işgal altında: Şimdi de AKP’li eski vekillerin villaları için göl dolduruluyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir