Van Gölünde av yasağı sona erdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen tek endemik tür inci kefalinin üreme döneminde başlatılan 3 aylık av yasağı, sona erdi.

Balıkçılar, sezonun bereketli olması temennisiyle ‘Vira Bismillah’ diyerek ağlarını göle bıraktı. Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalini koruma çalışmaları kapsamında, üreme dönemi 15 Nisan- 15 Temmuz tarihleri arasında av yasağı getiriliyor. Van Gölü’nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayan inci kefali, bu dönemde tatlı sulara göç ediyor. İnci kefali balıkçılar için geçim kaynağı olurken, aynı zamanda bölge turizmine de katkı sağlıyor.

Yasaklamalar döneminde önlemler alınıyor

 Her yıl balığın göç yolculuğu, binlerce kişi tarafından izleniyor. İnci kefali için başlatılan av yasağı kapsamında kaçak avcılığın önüne geçilebilmesi için de yoğun tedbirler alınıyor. Vanlı balıkçılar da bu dönemde teknelerini karaya çıkartıp bakım ve onarımını yapıp yeni sezon için tüm hazırlıklarını tamamlıyor.İnci kefali için 15 Nisan’da başlayan av yasağı bugün itibarıyla son buldu. Sezonun başlamasıyla balıkçılar 3 aylık bir aranın ardından ağlarını Van Gölü’ne atıp ‘Vira Bismillah’ dedi.


Balıkçılar, bu senenin bereketli geçmesini temenni ettiklerini aktardı. 

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van Gölünde av yasağı sona erdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir