Van Gölü’nde bulunan Urartu Limanı definecilerin hedefi oldu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Gölü’nde su seviyesinin düşmesi ile birlikte ilk kez ortaya çıkan Urartu limanı, defineciler tarafından delik deşik edildi.

Van’ın Erciş ilçesinde Urartular dönemine ait kalenin alt kısmında, göldeki suyun azalmasıyla 11 basamaklı liman ortaya çıktı. Yaklaşık 2.700 yıl önce Urartuların, teknelerle kaleye malzeme taşıması amacıyla taşları oyarak inşa ettiği üç metre genişliğindeki liman ve çevresindeki 5 dönümlük alan, şimdi ise defineciler tarafından paramparça edildi.

Van Gölü’nde bulunan Urartu Limanı definecilerin hedefi oldu! - van liman1
Urartu Liman’ın havadan görünümü

Arkeofili’ye konuşan ve bu basamakların, deniz taşımacılığında kullanılan ağır yüklerin daha rahat indirilmesi için yapıldığını belirten Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu “Teknenin daha rahat durabilmesi için bir bölüm açıldığını görüyoruz. Urartuların, Van Kalesi’nden itibaren hem güneye hem de batıya doğru kaleler inşa ettiğini biliyoruz” diyor.

‘Urartular deniz taşımacılığına önem veriyor’

Bu kalelerin büyük bölümünün Van Gölü’nün kenarında yer aldığını kaydeden Çavuşoğlu, “Ayanis, Kef kalelerinin de bunlardan biri olduğunu söylüyor. Bu limanla Urartuların, uzun süren kış aylarında kaleler arasında ulaşımı sağlamak için deniz taşımacılığına önem verdiğine tanıklık ettiklerini ifade ediyor.

Van Gölü’nde bulunan Urartu Limanı definecilerin hedefi oldu! - van liman2
Liman bölgesindeki defineci çukurları

‘Ana akımın haberleri ardından definecileri akın etti’

Çavuşoğlu sözlerini şöyle sürdürüyor: “Van ve çevresinde son yıllarda azalan yağış ve artan buharlaşma, Van Gölü’nün su seviyesinin düşmesine neden oldu. En belirgin çekilme ise su derinliğinin diğer kıyılara kıyasla daha az olduğu Erciş ilçesinde gerçekleşti.  Suların çekilmesiyle birlikte bölgede Urartuların kayalara oyarak yaptığı ve mal indirip bindirmek için kullandıkları liman ortaya çıktı. Limanın ortaya çıktığı haberlerinin ana akım medyada paylaşılmasının ardından defineciler bölgeye akın etti. Alanın birçok kısmında çukurlar kazan defineciler, ayrıca çeşitli patlayıcılar da kullandı.

Su altı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan öncülüğünde bölgede çalışmalar yürüten su altı araştırma ekibi, su altında toprak dolu birçok çuval görüntüledi. En az 30-40 çuval toprak olduğunu belirten ekip, bunların büyük ihtimalle limanın bulunduğu bölgede kazı yapmış ve çıkan toprakları buraya atan definecilerin artıkları olduğunu söylüyor.

Ortaya çıkan limanın hemen kalenin altında yer aldığını belirten Çavuşoğlu, “Şu ana kadar böyle bir yapıyla ilk defa karşılaşıyoruz. Bizim için önemli bir şey. Van Gölü sularının Urartu döneminde biraz daha yüksek olduğunu gösteriyor çünkü hemen altındaki çıkıntı noktası açılmamış” diyor.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van Gölü’nde bulunan Urartu Limanı definecilerin hedefi oldu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir