Van Gölü’nde çekilme sürüyor: Tarihi iskele ve yapı kalıntıları ortaya çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Gölü’nde yaşanan çekilme ardından açığa çıkan tarihi iskele ve yapı kalıntılarına ilişkin konuşan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, “Buradaki kalıntılar bize Urartu döneminde Van Gölü sularının çok daha geride olduğunu gösterdi. Bunu ortaya çıkan yapılardan anlamış olduk” dedi.

Son yıllarda kuraklığın etkisiyle Van Gölü kıyılarında yaşanan çekilme sonucu Van’ın Erciş ilçesinde, iskele ve bazı yapı kalıntıları ortaya çıktı. Sıcaklıkların artmasına bağlı buharlaşma ve yağışların azalmasıyla seviyesi düşen Van Gölü’nün kıyı kesimlerinde, asırlar önce su altında kalan yapılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Daha önce kale, iskele ve liman kalıntıları ile mezarların ve “su altı peribacaları” olarak adlandırılan mikrobiyalitlerin (dikitler) ortaya çıktığı Erciş ilçesinde, şimdi de Sahilkent Mahallesi’nde Urartular dönemine ait olduğu değerlendirilen bazı yapıların temel ve iskele kalıntıları görünür hale geldi.

Van Gölü’nde çekilme sürüyor: Tarihi iskele ve yapı kalıntıları ortaya çıktı - AA 20231009 32350686 32350663 VAN GOLUNUN CEKILMESIYLE TARIHI ISKELE VE YAPI KALINTILARI ORTAYA CIKTI

Van İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Abdurrahman Şahin, Van Müze Müdürü Erol Acar ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, bölgede inceleme yaptı, ortaya çıkan yapıları kayıt altına aldı.

Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, AA muhabirine, Urartular döneminde özellikle Van Gölü Havzası’na birçok kalenin inşa edildiğini söyledi. Erciş’teki Zernaki Tepe’de Urartular dönemine ait kalıntıların olduğunu belirten Çavuşoğlu, şu bilgileri verdi:

“Erciş’te daha önce suyun çekilmesi ile Madavank mevkisinde liman ve yerleşim yeri kalıntılarıyla karşılaşmıştık. Aynı durum Sahilkent Mahallesi’nde karşımıza çıktı. Van Gölü’nün çekilmesiyle Urartular dönemine ait olduğunu değerlendirdiğimiz mimari mekanların temel seviyesindeki kalıntılar ve bir iskele yapısı ortaya çıkmış oldu. Bunun yaklaşık 1 kilometre kuzeyinde Urartu kralı 2. Sarduri tarafından yazılmış Karataş yazıtları var.”

Van Gölü’nde çekilme sürüyor: Tarihi iskele ve yapı kalıntıları ortaya çıktı - AA 20231009 32350686 32350664 VAN GOLUNUN CEKILMESIYLE TARIHI ISKELE VE YAPI KALINTILARI ORTAYA CIKTI

‘Van Gölü, bünyesine nice sırları barındırıyor’

Bölgedeki kalıntıları inceleyen YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Doktor Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş ise Van Gölü’nün dünyanın en özel ekosistemlerinden biri olduğunu belirtti.

Gölün çekilmesiyle geçmiş uygarlıkların kalıntılarının ortaya çıktığını ifade eden Akkuş, “Erciş’te ortaya çıkan geçmiş yerleşimlere ait izler, aslında Van Gölü’nün barındırdığı sırlardan biri. Van Gölü, tarihinde birçok kez yükselip alçalmış. Bugün sular altında kalan yerler geçmişte aslında insanların yaşam alanlarını oluşturuyordu. Göl yükselince insanların geçmişte yaptıkları evler, yapılar su altında kalmış. Kim bilir Van Gölü içinde nice sırları barındırıyor. Ortaya çıkan bu yapılar bu gizemlerden sadece birini oluşturuyor. Bir dönem balıkların yüzdüğü, balıkçıların ağlarını attıkları alanlar bugün insanların hayvanlarını otlattığı, ürün ektiği yerler durumuna geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yöre sakinlerinden Mehmet Akif Çelebi de Van Gölü’nün çekilmesiyle ilçenin farklı yerlerinde tarihi yapıların gün yüzüne çıktığını söyledi.

Van Gölü’nde çekilme sürüyor: Tarihi iskele ve yapı kalıntıları ortaya çıktı - AA 20231009 32350686 32350669 VAN GOLUNUN CEKILMESIYLE TARIHI ISKELE VE YAPI KALINTILARI ORTAYA CIKTI

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van Gölü’nde çekilme sürüyor: Tarihi iskele ve yapı kalıntıları ortaya çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir