Van-Hakkari Karayolu’ndaki tünel Meclis gündemine taşındı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Sol Parti Van Milletvekili Mahmut Dindar, Van- Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde yapılan tünel çalışmalarının 10 yılı aşkın süredir devam etmesini Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı’na sordu.

Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol) Van Milletvekili Mahmut Dindar, Van- Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde mevcut yoldaki 32 virajın yurttaşların can güvenliğini tehdit etmesine ve bu bölgede birçok kazanın yaşanmasına rağmen önlem alınmamasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na sordu.

8 Ulaştırma Bakanı ve 3 müteahhit değişti

Özellikle kış aylarında bu bölgedeki ulaşımın güç koşullarda gerçekleştiğini kaydeden Dindar, 2 bin 730 rakımlı Güzeldere Geçidi’ne yapılan tünel çalışmalarının 10 yılı aşkın süredir devam ettiğine dikkat çekti. Dindar, “İnşaatına 2013 yılında başlanılan tünelin 8 Ulaştırma Bakanı ve 3 müteahhit değiştirdiği kamuoyunun bilgisine yansımıştır. Bu inşaatın gecikmesi nedeniyle mevcut yolu kullanmak zorunda kalan yurttaşlarımızın yaşam hakkı her gün risk altındadır. Öte yandan yol süresinin uzaması nedeniyle halkımızın vakit ve yakıt kaybı da devam etmektedir. Söz konusu tünel inşaatının gecikmeksizin tamamlanması ve halkımızın en temel hakkı olan güvenli ulaşım için gerekli girişimlerin başlatılması kamu yararı içermektedir” dedi.

Dindar bu bağlamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na cevaplaması üzere şu soruları sordu:

“* Güzeldere mevkiinde yapımı devam eden tünellerin niteliği nedir? Tünellerin inşaatına ne zaman başlanmıştır? Bu süreçte kaç defa ihale yapılmıştır? Toplam ihale bedeli nedir?

* Tünellerin inşaatın 10 yıldır tamamlanamamasının gerekçeleri nelerdir?

* Son 10 yıl içerisinde Van-Başkale yolunda yaşanan kaza sayısı kaçtır? Kaç kişi yaşamını yitirmiş ve kaç kişi yaralanmıştır?

* Tünellerin inşaatının ne zaman tamamlanması hedeflenmektedir?

* Tünellerin tamamlanmadığı her ay için kayıp zaman ve israf olan yakıta dair bakanlığınızın bir araştırması mevcut mudur?”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van-Hakkari Karayolu’ndaki tünel Meclis gündemine taşındı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir