Sağlıkçılardan 14 Mart Tıp Haftası açıklaması: Yastayız

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

14 Mart Tıp Bayramı haftası vesilesi ile basın açıklaması yapan SES Van Şubesi ile Van-Hakkari Tabip Odası, 14 Mart Tıp Haftası kapsamında yapılacak etkinlikleri iptal ettiklerini ve yasta olduklarının altını çizdi.

Van-Hakkari Tabip Odası,  ve SES Van Şubesi 14 Mart Tıp Bayramı haftası vesilesi ile basın açıklaması yaptı. Tabip Odası binasında yapılan açıklama depremden etkilenen Maraş, Hatay, Antep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Urfa, Adıyaman, Osmaniye, Adana ve Elazığ illerinde hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı. Açıklamada konuşan Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Ahmet Koç, 14 Mart tıp bayramı haftasını bir bayram olmaktan ziyade her yıl sağlıkta sorunların tartışıldığı ve daha nasıl iyi bir sağlık sisteminin olacağı için tartışmaların yürütüldüğü günler olduğunu ifade etti.

Sağlıkçılardan 14 Mart Tıp Haftası açıklaması: Yastayız - tabip odasi aciklama 4

‘Sağlık tamamen kar amaçlı duruma getirilmiştir’

Türkiye’de sağlıkta dönüşüm programı adı altında uzun zamandır uygulanan sağlık sisteminin sağlık alanını tam bir meta haline getirdiğine dikkat çeken Koç, sağlığın tamamen kar amaçlı bir duruma getirildiğine dikkat çekti. Koç, “Avrupa ülkeleri arasında doktor başına düşen hasta sayısının en fazla olduğu ülkelerden birisiyiz. Türkiye’de bir yılda 450 milyondan fazla hastanın sağlık kuruluşlarına başvurduğu yani aşağı yukarı Türkiye nüfusunun altı katı kadar hastanın sağlık kuruluşlarına başvurduğunu görmekteyiz. Böyle bir ortam içerisinde bu kadar hastaya bakan sağlık çalışanlarının bu kaos içerisinde bütün yükü omuzlarında taşıdığı bu nedenle sağlık alanında meydana gelen problemler orada çalışan doktor ve sağlık çalışanlarına yansıyarak şiddet olarak geri dönmektedir bütün bu yoğun çalışma altında maalesef sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını alamadığını görmekteyiz” dedi.

’14 Mart tıp haftasında tüm etkinliklerimizi iptal ettik’

Koç, halkın nitelikli kaliteli kolay ulaşılabilir ücretsiz anadilde sağlık sistemine erişmesi ve tüm sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını aldığı güvenli çalışma ortamlarının oluşmasının en büyük temennileri olduğunun altını çizdi. Bu yıl büyük bir deprem felaketi ile karşı karşıya kalındığına dikkat çeken Koç, “14 Mart tıp haftası içerisinde yapılan sosyal etkinliklerimizi tamamen iptal etmiş ülkemizin büyük bir bölümünü içine alan deprem felaketinde nasıl yardımcı olacağımız o bölgeye nasıl sağlık alanında yardımları da bulunacağımız üzerinde yoğunlaşmış bulunmaktayız. Bu çerçevede Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları ve Sağlık Emekçileri Sendikası olarak Türkiye’nin dört bir yanında deprem bölgesine ve orada çalışan deprem sırasında aynı zamanda kendileri de depremzede olmuş olan sağlık çalışanlarının yerlerine giderek dönüşümlü bir şekilde meslektaşlarımızı oraya göndererek orada sağlık hizmeti sunmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Sağlıkçılardan 14 Mart Tıp Haftası açıklaması: Yastayız - tabip odasi aciklama 2

‘Toplumun kaosa sürüklendiğine tanıklık ettik’

6 Şubat günü Maraş merkezli depremlerde acı bir gerçekle daha karşılaştıklarını ifade eden Koç şunları dile getirdi:

“Yıkılan hastaneler, ayakta kalsa bile jeneratörleri devreye saatlerce devreye  girmeyen sağlık kurumlarında solunum cihazlarına bağlı olan yaşamını yitiren hastalar, Aile Hekimliği Sistemiyle özelleştirilen birinci basamak kurumlarının yıkılan binaların altında kalarak tamamının işlevsiz hale gelmiş durumda iken bölgeye gönüllü olarak sendikalar tabip odaları ve meslek örgütleri aracılığıyla gitmeye çalışan hekimler maalesef Sağlık Bakanlığının tek elden hizmeti yürütmeye çalışması nedeniyle sekteye uğramıştır. Sağlık Bakanlığı Hazırlıksız yakalandıkları bu olağandışı durumda kamu otoritesinin tek elde toplama, paylaşmama ve paylaştırmama ısrarının çaresizlik ürettiğine, sağlık kuruluşlarını, sağlık çalışanlarını ve toplumu kaosa sürüklediğine birlikte tanıklık ettik.

İçinde bulunduğumuz böyle bir felaket durumunda deprem bölgesine yapılan hizmetler sadece AFAD adı altında tekelden yürütülmeye çalışılması bir çok yerde eksikliklerin bir çok yerde hizmetin gidememesine yol açmıştır. On binlerce insanımızın acısını yüreğimizde taşıyoruz. Depremde yaşamını yitiren başta sağlık emekçileri olmak üzere yaşamını yitiren tüm insanlarımızın sevenlerine yakınlarına başsağlığı ve yararlılara acil şifalar diliyoruz.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sağlıkçılardan 14 Mart Tıp Haftası açıklaması: Yastayız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir