Van kadın mitinginden sloganlar yankılanıyor-2

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’da 8 Mart miting alanını renk cümbüşüne çeviren kadınlar, barış ve özgürlük sloganları haykırıyor.

Van’da, Tevgara Jinên Azad (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi tarafından “Dem, dema Azadiya Jinan e” sloganıyla Musa Anter Parkı’nda düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi sürüyor. barış taleplerin dile getirildiği pankartların açıldığı alan kısa sürede doldu.  Arama noktalarında polis bazı pankart ve afişlere el konurken, HDP il binasında toplanan kadınlar, sloganlarla alana yürüyüş düzenledi. Mitingde konuşan Tertip Komitesi Başkanı Ayşe Minaz, “8 Mart sembol günlerden bir tanesi olsa da onlarca yıldan bu yana kadın yoldaşlarımız eşit bir dünya, özgür bir dünya, sömürüsüz, şiddetsiz bir dünya, demokratik bir Türkiye için mücadele ettiler, bu uğurda   canlarını vermekten çekinmediler.  Kadın mücadelesinin en zorlusu, zahmetlisi bizim coğrafyamızda ve topraklarımızda gerçekleşti. Ortadoğu’da ve bu coğrafyada kadının insanlık mücadelesi, çabası dillere destan kahramanlıklar bıraktı. Bu kahramanlıklar kadını toplumun öncüsü, dönüştürücüsü yaptı. Kısacası Kürt kadını mücadelenin her alanında bir devrim yarattı. Toplumu dönüştürdü, kendisini dönüştürdü ve gelecek nesillere sağlam bir miras bırakmanın temellerini attı. Dünya kadın mücadelesine örnek olacak bir motivasyon kaynağı oldu. Tarihe altın harflerle yazılacak bir birikim bıraktı ve liderlik etti. Kadın tarihi yeniden yazıldığında bu coğrafyanın zorluğu, zahmeti, Kürt kadının mücadelesi büyük puntolarla yazılıp okunacaktır” dedi.

“Kadın şiddetine karşı duracağı”

HDP İl Eşbaşkanı Handan Karakoyun ise, Kürt kadınlarının artık özgürlüğü inşa ettiklerini belirterek, “Kadınlar kendi iradesi ile büyük bir mücadele yürütüyoruz. Mücadelemiz üniformalı kadın katillerine ve tecavüzcülerine karşıdır. Kadının kurtuluşu kadınların duruşunda ve örgütlülüğündedir. Kadınların örgütlülüğü bu eril düzene bir yanıt olacaktır. Biz bu kentte bir kadının daha öldürülmesine izin vermeyeceğiz. Üniformalı erkekleri uyarıyoruz; hiçbir kadın yalnız değildir. Bu dünyayı başınıza yıkacağımızı ve her türlü suçun hesabını soracağımızı bilin. Kadın ve çocuklardan kirli ellerinizi ve üniformalarınızı alıp gideceksiniz” dedi.

“Taciz ve tecavüze karşı mücadele çağrısı yapıldı”

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Van İl Eşbaşkanı Gülderen Varlı da, kadınların meydanlarda buluşmasının tüm dünya kadınlarına eşitlik ve birliktelik mesajı olduğunu belirterek, “Dünyanın her yerinde olduğu gibi bugün Van’da da kadınlar özgür ve adil bir dünya mücadelesinin en ön saflarını doldurmuş bulunuyor. Rosa’lardan, Leyla Qasım’lara, Arin Mirxan’lardan Leyla Güvenx’lere bir özgürlük koşusudur. Kadın evet ve hayır arasında bir renktir. Hayata, sevgiye, insanca yaşama barışa, özgürlüğe evet ama çelikvari bir irade ile zulme, nefrete, taciz ve tecavüze hayır diyoruz” dedi.

Varlı’nın konuşmasının ardından miting Şilan Dora’nın seslendirdiği şarkılarla devam ediyor.  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın yapacağı konuşmanın ardından program Rojda, Rewşen Çeliker  konseri ile devam edecek.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van kadın mitinginden sloganlar yankılanıyor-2

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir