1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van Newroz’u halaylarla son buldu

Van Newroz’u halaylarla son buldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Newrozu’nda konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Kürt sorunu bir statü sorunu olduğunu belirterek, çözüm talebinde bulundu.

 

Görkemli Van Newrozu’nda yüzbinlere seslenen Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “Kürt halkının mücadelesi 100 yıldır devam ediyor. Bugün işte bu meydan bunu çok iyi gösteriyor. Onların politikası bunun karşında çöküyor. Ne yaparsanız yapın siz başaramayacaksınız ve Kürtler size baş eğmeyecektir. Savaş ve işgale karşı halkımız mücadelesini sürdürecektir. İnan ki Kürtler baş eğmeyecektir. Erdoğan ve Bahçeli Kürt halkının mücadelesi karşısında öyle zayıfladılar ki kontraya sarıldılar. Kürdistan’da binlerce Kürt’ü katledenlerde umut arıyorlar. 90’larda JİTEM karargahlarında yetiştirilip Kürtleri öldürenler bugün de aynı yöntemi deniyorlar. Siz katilsiniz ve halkımız bunu biliyor. Sizin bu planlarınız bu Newroz alanında çökmüştür” dedi.

 

Hatimoğulları’ndan Kürt sorunu çağrısı

 

Ardından konuşan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Sizler bizimle birlikte olduğumuz sürece o Ankara’dan faşizm yaymaya çalışanlar bilsin ki biz yenilmeyeceğiz. Erdoğan gelsin bu meydanı görsün. Kürtlerin kültürlerini, dilini ve mücadelesini nasıl koruduğunu görsün” diye konuştu.  Anadilde eğitimin hak olduğunu ve güvence altına alınması gerektiğini ifade eden Hatimoğulları, “Biz hep birlikte dayanışarak zaten barış içerisinde yaşıyoruz. Bu diktatörlere sesleniyoruz; gölge etmeyin başka ihsan istemez.’ Kürt sorununun çözümünün yolu barıştır. Barış mücadele ederek gelir ve onurlu mücadelemizi hep birlikte yürütüyoruz” diye konuştu.

 

‘Seçimden zaferle çıkacağız’

 

Yerel seçimlerde zaferle çıkacaklarını vurgulayan Hatimoğulları, “Biz seçimden büyük bir zaferle çıkmak için çalışıyoruz. Kürdistan’a savaş dayatanlara, halka açlığı dayatanlara büyük bir ders vereceğiz. Halklara ve inançlara düşmanlık besleyenlere, Meclis’te Kürtçeyi yasaklayıp seçim araçlarında Kürtçe çalanlara en büyük yanıtı sandıkta vereceksiniz. Erdoğan, Kürdistan’da birçok insanın kanını döken Hizbulkontra’ya sarılmış. Onlara seçimde en büyük dersi vereceğiz. Bunun için bir seferberlik ruhuyla çalışmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından sanatçılar Helimê Omerî ve Suavi sahne aldı. Kitle, Omerî ve Suavi’nin seslendirdiği şarkılarla keyifli anlar geçirdi. Newroz kutlaması çekilen halaylarla son buldu.

 

 

Serhat News

Tepki Ver | mutlu3
3
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van Newroz’u halaylarla son buldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir