Van TSO Irak’ta: Karşılıklı gidiş-gelişlerimizi arttıracağız

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van TSO iş seyahati kapsamında Irak Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etti. Kürdistan Bölgesi’nde görüşmeler gerçekleştiren heyet adına konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, “İlişkilerimizin gelişmesi adına ortak iş birlikleri yapmayı hedefliyoruz. Karşılıklı gidiş-gelişlerimizi artırarak bunu sağlayacağız” dedi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) iş seyahati kapsamında Irak Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etti. Kürdistan Bölgesi’nde görüşmeler gerçekleştiren heyette, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Yönetim Kurulu üyeleri, Meclis üyeleri ile Petrol Ürünleri İşveren Sendikası (PÜİS) Van İl Başkanı Erdal Demir ve Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) yetkilisi yer aldı.

Van TSO Irak’ta: Karşılıklı gidiş-gelişlerimizi arttıracağız - van tso irak ziyaret 1

Bölge açısından önemli bir sınır kapısı olan ve Hakkari’nin Çukurca ilçesinde bulunan Üzümlü Sınır Kapısı’ndan Kürdistan Bölgesi’ne giriş yapan Van TSO heyeti ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Erbil Başkonsolosluğunu ziyaret etti. Başkonsolos Vekili Emir Teker ve Ticaret Ateşesi Kerem Tuzlu ile yapılan görüşmede, Erbil Başkonsolosluğu’nun çalışmaları, Üzümlü Sınır Kapısı’nın modernize edilmesi konusunda yapılacak çalışmalar ve Iraklı vatandaşların daha fazla Van’a gelmesi konusunda yapılacak iş birliği konuları istişare edildi.

Süleymaniye fuarında Van rüzgarı

Van TSO heyeti daha sonra Süleymaniye’ye geçti. Süleymaniye’de bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Uluslararası Tarım ve Gıda Endüstrisi Fuarı’na katılan Van TSO burada stant açtı. Van’ın tanıtım kitapçıklarının, fotoğraflarının yer aldığı stantta Van ile ilgili turizm ve tarım potansiyeli ziyaretçilere anlatıldı. Fuara katılım sağlayan firmalar ile fuarı ziyaret eden ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği Van standında Van ile ilgili hediyeler dağıtıldı.

Van TSO Irak’ta: Karşılıklı gidiş-gelişlerimizi arttıracağız - van tso irak ziyaret 7

Takva: Kadim şehir Van’dan geliyoruz

Fuarda konuşan Van TSO Başkanı Necdet Takva, “Türkiye’de İstanbul ve Ankara başkent değilken Urartular başta olmak üzere büyük medeniyetlere ev sahipliği ve başkentlik yapmış, bin 700 metrede denizi bulunan, havası, coğrafyası ve tarihi geçmişiyle kadim şehir olan Van’dan geliyoruz. Turizmi ve tarımı ile ön plana çıkan şehrimiz, toprağın suyun ve güneşin başkentidir. Bu anlamda cazibe merkezi olan şehrimizde uzun yıllardır Iraklı vatandaşlarımızı sayıları azda olsa misafir ediyoruz. Bu sayıyı artırmak ve ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Bu nedenle bugün buradayız. Ayrıca; 29 Eylül’de şehrimizde gerçekleşecek ve Türkiye’nin en büyük üçüncü fuarı olan Van Turizm Fuarı’na da sizleri davet ediyoruz” dedi.

Van-Süleymaniye ilişkileri

Van heyeti; fuar sonrası Süleymaniye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hayata geçirilen Toptancılar Sitesi’ni gezdi. Sitede bulunan Süleymaniye TSO Başkanı Sîrwan Mihemed Hawaii işyerini de ziyaret eden heyet, Van-Süleymaniye ilişkileri kapsamında ihracatın artırılmasına yönelik atılacak adımları görüştü. Ziyaret sonrası Irak kanalına açıklamalarda bulunan Başkan Takva, ziyaretin amacı, Süleymaniye TSO’nun yatırımı ve 2 ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Van TSO Irak’ta: Karşılıklı gidiş-gelişlerimizi arttıracağız - van tso irak ziyaret 2

‘Karşılıklı gidiş-gelişleri artıracağız’

Van TSO heyetinin bir sonraki durağı Erbil oldu. Erbil Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden heyet, Erbil TSO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dara Celil Hayat ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi. Ziyarette konuşan Takva şunları söyledi: “Uzun zamandır düzenlemeyi planlandığımız seyahatimizi gerçekleştirdik. Ev sahipliğiniz ve misafirperverliğiniz için teşekkür eder, kısa zamanda sizleri de şehrimizde ağırlamaktan mutluluk duyarız. Kürdistan Bölgesi’nde yer alan Erbil bizim için önemli bir şehir. Bu öneme binaen ilişkilerimizin gelişmesi adına ortak iş birlikleri yapmayı hedefliyoruz. Karşılıklı gidiş-gelişlerimizi artırarak bunu sağlayacağız.”

Van TSO Irak’ta: Karşılıklı gidiş-gelişlerimizi arttıracağız - van tso irak ziyaret 6

Üzümlü Sınır Kapısı’nın önemi

Van TSO son ziyaretini ise Duhok Ticaret ve Sanayi Odası’na yaptı. Görüşmede 2 ülke için büyük öneme sahip Üzümlü Sınır Kapısı görüşüldü. Irak Kürdistan Bölgesi’nin, Van ve bölge illeri için büyük önem taşıdığını aktaran Takva, “Üzümlü Sınır Kapısı bizim için önemli olan Kürdistan Bölgesi ile bağımızı geliştireceğimiz en önemli güzergahtır. Ancak sınır kapısı hem bize hem Irak’a yakışan bir durumda değil. Kapının modernize edilmesi için ortak akıl ila hareket etmemiz gerekmektedir. Biz bu noktada kendi ülkemizde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başta olmak üzere tüm yetkili bakanlıklara yazımızı yazacak ve girişimlerde bulunacağız. Kapının modernizasyonu ile birlikte ilişkilerimiz çok daha önemli bir seviyeye gelecektir” şeklinde konuştu.

Van TSO Irak’ta: Karşılıklı gidiş-gelişlerimizi arttıracağız - van tso irak ziyaret 3

Başkan Takva Rudaw Tv’de

Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, yapılan ziyaret ve görüşmeleri Irak televizyonu Rudaw TV’ye değerlendirdi. Hevidar Zana’nın sunduğu haber programına konuk olan Takva, şunları söyledi: “Bu ziyaretten ötürü oldukça heyecanlandık. Şüphesiz her sene Van TSO adına bu tür fuarlara katılmayı çok isteriz. Açıkçası Erbil, Süleymaniye ve Duhok’ta gerçekleştirilen tüm fuarlara katılmak isteriz. Bu fuara Van ve bölgeden herhangi bir şirket katılmasa da Türkiye’den 6 şirket vardı. Çok iyi ağırladılar bizi ve önemsediler.”

‘Karşılıklı eksiklikler tamamlanır’

Takva konuşmasını şöyle tamamladı: “Biz Üzümlü’yü de İbrahim Halil-Habur Sınır Kapısı gibi geliştirmek ve genişletmek istiyoruz. Engeller ve aksiliklerin kaldırılması halinde gidiş gelişler çok daha rahatlayacaktır. O zaman birbirimize daha da yakın oluruz. Van-Duhok-Erbil-Süleymaniye arasında bir ticaret olması durumunda karşılıklı eksiklikler tamamlanır. İlişkilerimizi her anlamda ilerletebiliriz. Ama öncelikle sınır kapılarındaki engelleri halletmemiz lazım. Bizim Van olarak 100 milyon dolar ihracatımız var fakat bu sayı az. Son yıllarda tekstilde çok iyi işler yapıldı. Önümüzdeki dönemde ihracatımız artacaktır. Ayrıca 2 yıllık pandemi sonrası Van’da turizm anlamında büyük bir atılım söz konusu. 8 ayda 500 bin kişi Van’a gelip konakladı. Alışveriş yaptılar, gezdi. Kürdistan Bölgesi Van’a biraz uzak ve bu uzaklık sınır kapılarından kaynaklı. Bu yüzden de biz sınır kapısında da açıklama yaptık. Biz ‘uzak olanı yakınlaştırmak’ istiyoruz.”

Van TSO Irak’ta: Karşılıklı gidiş-gelişlerimizi arttıracağız - van tso irak ziyaret 5

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van TSO Irak’ta: Karşılıklı gidiş-gelişlerimizi arttıracağız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir