1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van TSO seçimleri gergin başladı: Beyaz liste seçimleri boykot etti

Van TSO seçimleri gergin başladı: Beyaz liste seçimleri boykot etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Usulsüzlük tartışmalarıyla gündemde düşmeyen Van TSO Yönetimi Kurulu Başkan ve Üyeleri seçimi gergin başladı. YSK kararına tepki gösteren Beyaz Liste adayı Zahir Kandaşoğlu, seçilen yönetimi kayyım ilan ederek, seçimleri ekibiyle boykot ederek katılmadı.

Sosyal medyada ülke gündemine dahi gelen Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda (Van TSO) tartışmalar gölgesinde yeni başkan ve üyelerin belirlenmesi için seçime gidildi. Sabah saat 9.00’da seçimler başlarken, seçim öncesi Van TSO önüne gelen beyaz liste adayı Zahir Kandaşoğlu ve birlikte seçilen 27 meclis üyesi ortak basın açıklaması yaptı. Yaşananların büyük bir hukuksuzluk olduğunu dile getiren Kandaşoğlu, YSK kararına tepki gösterdi.

Kandaşoğlu, “Hepinizin bildiği üzere, 22 Ekim’de başlayan ve defaten yenilenmesine karar verilen şaibeli Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Üzüntüyle belirtmek isterim ki, 1962 yılında kurulan odamız Van TSO bu seçimde, tarihte görüşmemiş bir muamma ile karşı karşıya kalmıştır. Yaşanan süreçte demokratik teamüllerden uzak, ahlaki değerlerden yoksun, ilimizin gelenekleri ile bağdaşmayan, kadim kültürümüze yakışmayan, seçim ahlakı ile örtüşmeyen, koltukta kalma adına envaı çeşit hile, hurda ve entrikanın mubah görüldüğü bu kaotik seçim süreci tüm halkımız nezdinde şahitlik ettik” diye konuştu.

Van TSO seçimleri gergin başladı: Beyaz liste seçimleri boykot etti - vantso secim gerin basladi 2

‘Süreç baştan sona şaibelerle dolu’

Seçimler sırasında yaşanan hukuksuzluklara da dikkat çeken Kandaşoğlu, “Bu süreç başta odada kayıtlı bulunan tüccar ve esnaflarımızın NACE kodlarının usulüne aykırı olarak değiştirilmesi ile başladı. Mevcut yönetim seçimi kazanabilmek için NACE kodlarının büyük bir kısmını değiştirmiştir. Bu sebepledir ki, 19 grubu alacaklarını ifade etmişlerdir. Ancak bu oyunları tutmamıştır. Türkcell sponsorluğun da kare kod sistemi kurdular ve 20 bine yakın yetki belgesi piyasaya dağıttılar. Mavi Liste adayı Necdet Takva bizzat basın açıklamasında ‘Bizde gerçek bir yetki belgesi varsa getirin okutalım’ diye kendini ifşa etmiştir. Seçimin yapıldığı okulda mobil araçlar içerisinde yetki belgesi matbaası kurdular. Bu planları da tutmadı. 17 Aralık’ta gerçekleşen seçimlerde birkaç kamera ile seçim sahasını film stüdyosuna çevirdiler. Bu durum mahkemeler tarafından kınandı ve seçim iptal edildi. Seçimin tekrarlanacağı 1. Meslek (Tarım ve Hayvancılık) grubunda oy kullanacak 170 şirketin 42’si Mavi Listenin bu grupta aday 4 kişiye aittir. Bu nasıl bir seçimdir? Bu nasıl bir listedir? Yetmezmiş gibi, ilaveten 16 tane de firmanın yetki belgesi almışlardır. Hatta bir firmayı numune olsun diye Necdet Takva kendi adına almıştır” dedi.

Kameralarla izlendi

Son yapılan seçimin kamaralarla izlendiğine de dikkat çeken Kandaşoğlu, yaşananları şu maddelerle sıraladı:

“* Demokrasi ile yönetilen toplumlarda, seçmenin iradesi sandığa gizli şekilde yansır. Fakat maalesef seçim sürecinin başından bu yana; kazanmak adına her yolu mubah görenler, bu defa da seçime gölge düşürmüş, seçmenin oy hürriyetini çiğneyecek girişimde bulunmuş; kabinlerin üstünde, tavanda çok duyarlı kameraların bulunduğu yerde oy kullandırmayı tercih etmiştir. Yani kabinde kimin, hangi adaya oy verdiği bu kameralarla rahatlıkla izleme imkânına sahip olmuşlardır. Bu bir skandaldır. Böyle bir şey kabul edilemez!

* Gelinen noktada yargıya müdahale etmeye çalışan kirli eller devreye sokuldu. Daha önce Beyaz Listenin başvurusunu ‘kesin karar olduğu için hiçbir mahkemenin inceleme yetkisi yoktur’ diyen YSK bu kez onların başvurusu ile kişiye özel karar çıkarmıştır. Bu hukuksuz olayda uzun eller yoktur; derin bir el vardır! Bu durum kamu vicdanını zedelemiş, milletimizi tedirgin etmiştir. Bu vahim karara tüm yargı makamları tepki göstermişlerdir.

* Tüm bu olumsuz tutum ve hareketlere rağmen, her zaman yanında yer aldığımız tüccar ve esnafımıza karşı vicdanımız rahat ve mahcubiyet duymayacak durumdayız.

* Adil olmayan ve mevcut yönetimin tarihe kara bir leke olarak bıraktığı bu sürecin bir paydaşı olmayacağımızı belirterek seçimin sil baştan yapılmasını tekrar tekrar talep ediyoruz.

* Şaibelerle buraya kadar getirilen, muammalı bir şekilde sonuçlandırılan ve meşru görmediğimiz bu karar neticesinde hak etmediği koltuğa oturacak zatı seçilmiş başkan olarak değil, kayyum olarak gördüğümüzü belirtmek isteriz. Bu nedenlerle, bizler Beyaz Listenin 27 meclis üyesi olarak, halkımızın ve tüccarımızın bizden beklentisi olan bu seçime katılmamayı şerefli bir tepki olarak görüyoruz. Van kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Ne olmuştu?

22 Ekim’de yapılan seçimlerde mavi liste adayı Necdet Takva 19 gruptan 9’nu alırken, beyaz liste adayı baskani Zahir Kandaşoğlu ise 10 grup kazanmıştı. Ancak YSK Kandaşoğlu’nun aldığı 1. Meslek Grubunu iptal etmişti. İptal sonrası yapılan seçimlerde mavi liste ayı Necdet Takva iki oy farkıyla seçimleri kazanmıştı. Karar Beyaz liste grubu başkanı Zahir Kandaşoğlu’nun yaptığı itiraz ile seçimler il seçim kurulu tarafından iptal edilmişti ve 28 Ocak’ta seçimler için gün verilmişti. Karar üzerine Necdet Takva kararı Yüksek Seçim Kuruluna taşımıştı.4

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van TSO seçimleri gergin başladı: Beyaz liste seçimleri boykot etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir