1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van TSO ve Kyoh Belediyesi arasında ‘Danışma ofis’ protokolü imzalandı

Van TSO ve Kyoh Belediyesi arasında ‘Danışma ofis’ protokolü imzalandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van TSO, İran’ın Khoy kentine iş seyahati düzenledi. Van TSO Başkanı Takva, tarihi işlere imza atacaklarının altını çizdi.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO), Khoy Belediyesi’nin daveti üzerine İran’a gitti. İran’a giden heyette; Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Meclis Başkanı Turan Avcı, Yönetim Kurulu Üyesi Fahri Borak, Meclis Üyesi Mahacir Mercan, Komite Başkanı Nejdet Kadan, Disiplin Kurulu Üyesi Cumali Can ve Yönetim Kurulu danışmanı Musa Güneş yer aldı. Kapıköy Sınır Kapısı’ndan İran’a giriş yapan Van TSO heyeti ilk olarak yeni göreve başlayan Kotur Kaymakamı Seccad Şemsnıya’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Van TSO ve Kyoh Belediyesi arasında ‘Danışma ofis’ protokolü imzalandı - van tso kyoh ziyaret 1

Türkiye-İran ilişkilerinde Van ve Kotur’un önemine vurgu yapılan görüşmenin ardından Van TSO heyeti Khoy’a geçti. Khoy’da Vali Yardımcısı Reza Münsüf, Khoy Şura Meclisi Başkanı Dr. Murtaza Sahsavar ve Meclis Üyeleri tarafından karşılanan heyet, önce Şems-i Tebrizi Külliyesi’ni ziyaret etti daha sonra Khoy’daki yatırım alanlarını inceledi.

Van TSO ve Kyoh Belediyesi arasında ‘Danışma ofis’ protokolü imzalandı - van tso kyoh ziyaret 2

Khoy Belediyesi ziyareti

Resmi görüşmeler kapsamında Khoy Belediyesi’ne giden Van TSO heyeti burada Belediye Başkanı Hasan Nasroullah Pour, Şura Meclisi Başkanı Dr. Murtaza Sahsavar, Meclis Üyeleri ve belediye yetkilileri ile bir araya geldi.

İki şehir arasında yapılacak işbirliği konularının görüşüldüğü toplantıda konuşan Khoy Belediye Başkanı Hasan Nasroullah Pour şunları söyledi:

Van TSO ve Kyoh Belediyesi arasında ‘Danışma ofis’ protokolü imzalandı - van tso kyoh ziyaret 3

“Sizi burada görmekten ve ağırlamaktan çok mutluyuz. Bu davet ve ziyaretlerin 30-40 yıl önce yapılması gerekiyordu. Ancak bunu yapmak bize nasip oldu. Bunun için oldukça heyecanlıyız. Geçtiğimiz ay Van’ı ziyaret ettik ve bu ziyaretler kapsamında Necdet Başkanımızla bir araya geldik. Oradaki görüşmede Necdet Bey, komşu komşunun külüne muhtaçtır demişti. Bu söyleme kesinlikle katılıyoruz. Bu çerçevede ilişkilerimizi geliştirmemiz gerektiğine inanıyoruz.”

‘Van’a ihtiyacımız var’

Van’ın kendileri için büyük öneme sahip olduğunu ve Avrupa’ya açıklan kapıları olduğunu ifade eden Nasroullah Pour, “Van bizim için Avrupa’ya açılan kapıdır. Van’a geldiğimizde bunu çok daha iyi gördük. Ülkemizdeki vatandaşların Van’a olan ilgisi ve sürekli olarak ziyaret etmesi bunun en büyük örneğidir. Bu yüzden bizim Van’a ihtiyacımız var. Bu önemi farklı bir örnekle anlatmak gerekirsek, Razi Sınır Kapısı; giriş-çıkış sayıları ve kullanım rahatlığı bakımında İran’daki sınır kapıları arasında birinci sırada yer alıyor. Bu veriler söylemlerimizi destekliyor ve Van’ın bizim için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” dedi.

Takva: İki dost şehirleriz

Yapılan görüşmede konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ise ilk olarak şunları kaydetti:

Van TSO ve Kyoh Belediyesi arasında ‘Danışma ofis’ protokolü imzalandı - van tso kyoh ziyaret 6

“Davetiniz ve misafirperverliğiniz için teşekkür ederiz. Bizim için Van neyse Khoy’da aynıdır. Biz Khoy’a geldiğimizde kendimizi ülkemizde ve şehrimizdeymişiz gibi hissediyoruz. Bizler iki yakın komşu şehirden ziyade yüz yıllardır beraber yaşayan, aynı dini, neredeyse aynı dili kullanan, birbirimize kız verip alan dost şehirleriniz. Ancak, 450 yıldır ne yazık ki bu dostluk sadece söylemde kalmıştı.”

‘Tarihi işlere imza atacağız’

Takva, “Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2015 yılında bir adım attık ve yüzümüzü İran’a döndük. Atmış olduğumuz bu adımla birlikte defalarca kez İran’a geldik. Khoy, Salmas, Urumiye gibi sınır kentlerin yanı sıra Tahran’a kadar gittik ve yapmak istediklerimizi anlattık. 8 Yılın ardından dönüp arkamıza baktığımızda iyi ki gelmişiz diyoruz. Bu gelişlerimizle birlikte ilişkilerimiz gelişti ve o güne kadar sadece söylemde olan dostluğumuz pekişti. Başkanımıza katılıyorum. Bu ziyaretlerin 30-40 yıl hatta çok öncesinde olması gerekiyordu. Ancak bunun için artık geçmişte kalamayacağız. İran’da bir başarı hikayesi yazdık, bundan sonraki süreçte Khoy ile tarihi işlere imza atacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Van TSO ve Kyoh Belediyesi arasında ‘Danışma ofis’ protokolü imzalandı - van tso kyoh ziyaret 7

Şura meclisi toplantısı

Van TSO heyeti belediye ziyaretinin ardından Khoy Şura Meclisi’nin toplantısına katıldı. Şura Meclisi Başkanı Dr. Murtaza Sahsavar ve Meclis Üyeleri ile bir araya gelinen toplantıda; Van-Khoy arasındaki güçlü bağların Türkiye-İran ilişkilerindeki önemi, Kapıköy Sınır Kapısı’nın ticari araç geçişine açılması, Khoy Belediyesi ile Van TSO arasında karşılıklı ofis kurulması ve kimlikli geçişlerin sağlanması konuları başta olmak üzere iki şehrin kalkınmasına yönelik yapılacak çalışmalar istişare edildi.

İran televizyonuna açıklamalar

Takva, Şura Meclisi Toplantısı sonrası İran Televizyonu’na açıklamalarda bulundu. Takva şunları söyledi: “Khoy Belediyesi’nin davetlisi olarak geldik. Khoy şehrine bireysel ve kurumsal olarak ilk gelişimiz değil. Şöyle bir manası oldu. İlk kez Khoy’dan bir belediye başkanı ve şura üyeleri şehrimize geldi ve bizleri davet etti. Bizde bu davet üzerine bugün Khoy’a geldik. Bu davet çok kıymetli ve önemlidir. Khoy tarihi, turistik yönü ve kadim geçmişiyle İran’ın önemli merkezlerinden bir tanesi. İran için olduğu kadar Van içinde önemli bir şehir. Çünkü bizim komşumuz. Biz kapımızı, penceremizi açtığımızda Vanlılar olarak ilk gördüğümüz şehir Khoy’dur. Dolayısıyla bu komşuluk hukuku içerisinde bizler, bugüne kadar ihmal ettiğimiz işbirliğini geliştirmek için buradayız.”

Van TSO ve Kyoh Belediyesi arasında ‘Danışma ofis’ protokolü imzalandı - van tso kyoh ziyaret 5

“Van olarak ders aldık”

Takva açıklamasını, “Şunu da gördük. Khoy kenti şurasıyla, Şura Başkanıyla ve heyetiyle inanılmaz bir birlik beraberlik ruhu içerisinde hareket ediyor. Bu da gelecek vizyonunu belirleme çabasını açık bir şekilde göstermekte. Ben toplantılarda da ifade ettim. Birliktelik rahmet ve bereket doğar. Khoy’un bu birlik ruhunu Van olarak bizlerde ders aldık. Aynı şekilde Khoy Belediye başkanı da bu anlamda önemli adımlar atmış. Kendi şehri için ticaret ve turisttik anlamda bir çaba göstermekte. Bizlerde Van şehri olarak bunu destekliyor ve ilimizdeki iş insanlarını burada kendileriyle bir araya getirme çabası içerisindeyiz. Khoy’da Vanlı yatırımların olmasını her zaman destekleriz” şeklinde tamamladı.

Van TSO heyeti daha sonra Khoy’daki sağlık yatırımlarını gezerek sağlık sektörü ve turizmi alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Ziyaret ve toplantılar kapsamında Khoy Organize Sanayi Bölgesi’ni giden heyet, burada üretim yapan fabrikaları inceledi.

Van-Khoy ‘Danışma ofis’ protokolü imzalandı

Van TSO heyeti, Khoy kentinde gerçekleştirdiği ortak toplantılar ve görüşmeler sonucunda; Khoy Belediyesi ile karşılıklı “Danışma Ofis” kurulması için protokol imzaladı. Takva ve Khoy Belediye Başkanı Hasan Nasroullah Pour tarafından imzalanan protokol kapsamında; iki şehrin ticari faaliyetlerinin artırılması ve tüccarların yaşamış olduğu sorunların çözülmesi kararı alındı.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van TSO ve Kyoh Belediyesi arasında ‘Danışma ofis’ protokolü imzalandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir