Van Valisi Ozan Balcı’dan ilginç borç savunması: VASKİ suya zam yapmasın diye para aktardık

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçimden önce Büyükşehir’i kayyum olarak yöneten Van Valisi Ozan Balcı’nın bakanlığa gönderdiği raporda gelirlerin borçları ödeyecek yapıda olduğu yazıldı. Balcı hizmet olarak 3 milyon kitap aldığını da raporra ekledi.

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanlığı’na seçilen DEM Partili Abdullah Zeydan ile Neslihan Şedal, “Kayyum belediyeyi borca batırmış. 8 milyar 400 milyon lira borç bıraktı” açıklamasını yaparak yapılan borçları kalem kalem sıralamıştı. Belediye Eş Baskanları borcun büyük bölümünün ise 1.5 yıldır görevde olan Van valisi Ozan Balcı döneminde yapıldığını açıklamıştı.

Vali Balcı bakanlığı rapor gönderdi

Kent gündemine gelen rekor borclanmanın yankıları devam ederken,  Seçimden önce Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini de kayyum olarak yürüten Van Valisi Ozan Balcı, İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği bilgi notunda borçlar konusunu şöyle açıkladı:

 

Para yatırımlara gitti

 

“Belediyenin borcu 6,5 milyar lira. Bir de Van Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin 2 milyar borcu var. Biz borçları 5 yıl vadeli alıyoruz. Onları faizi ile beraber açıklamışlar. Kafamıza göre borçlanamayız. İller Bankası ve diğer bankadan 2,5-3 milyar kredi aldık, yatırım yaptık. Köylere 1 milyarlık yol yaptık. 400 yerleşim yerine 500 milyonluk içme suyu götürdük. 300 milyonluk kilitli parke yaptık. Suya zam yapmamak için idareye 300 milyon lira para verdik. Çocuklar spor yapsın diye 23 tane spor tesisi, spor salonu kurduk. 13 yüzme havuzu, 11 kütüphane açtık. Camilerin restorasyonu, 400 okulun ve caminin tuvaleti var. Bir yılda 800 bin meyve fidanı diktik. Çiftçiye 170 milyonluk kaba yem bitkisi tohum dağıttık. 20 bin öğrenciyi üniversite sınavına hazırladık. Onlara 50 milyon liralık kitap desteğinde bulunduk. Aileye destek amaçlı 300 milyonluk bir projemiz var. Bunun 200 milyonunu da Aile Bakanlığı, 100 milyonunu belediyemiz verdi. Engellilere 750 milyonluk kampüs yapıyoruz, yarısı Milli Eğitim Bakanlığından. Kültür Bakanlığı ile anlaşma yaptık, yarısı bakanlıktan 111 anaokulu, 300 okula voleybol ve basketbol sahaları yaptık, 3 milyon adet çocuklara yönelik kitap aldık. Van Gölü kirlenmesin diye 100 milyona temizlettik, 500 milyon liraya 5 adet arıtma tesisi yaptırdık. 750 milyon liraya kanalizasyonlarını yaptık.”

Serhat News

 

Tepki Ver | mutlu10
10
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van Valisi Ozan Balcı’dan ilginç borç savunması: VASKİ suya zam yapmasın diye para aktardık

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir