Van’da bir grup dağcı, 5 Mart’ta kentte düzenlenmesi planlanan Buz Tırmanışı Şampiyonası öncesinde buz tutan Sütun Şelalesi‘ni inceledi.
Van’da Patika Doğa Sporları Kulübü üyesi 6 dağcı, karla kaplı 3 bin 204 rakımlı dağa tırmanarak, yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki şelale ve buz sarkıtlarının bulunduğu mağaraya ulaştı. Burada, sarkıt ve dikitlerin oluştuğu mağarada ve buz tutan şelalede incelemelerde bulunan, fotoğraf çeken dağcılar, ardından inişe geçti.
![Van’da dağcılar buz tutan Sütun Şelalesi'ni inceledi - AA 20230116 30002232 30002226 VANDA DAGCILAR EREK DAGINDA BUZ TUTAN SUTUN SELALESINI INCELEDI](https://serhatnews.com/wp-content/uploads/2023/01/AA-20230116-30002232-30002226-VANDA_DAGCILAR_EREK_DAGINDA_BUZ_TUTAN_SUTUN_SELALESINI_INCELEDI-1024x683.jpg)
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Mustafa Bingöl, Erek Dağı’nda Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından 5 Mart’ta Buz Tırmanışı Şampiyonası’nın düzenleneceğini söyledi.
![Van’da dağcılar buz tutan Sütun Şelalesi'ni inceledi - AA 20230116 30002232 30002229 VANDA DAGCILAR EREK DAGINDA BUZ TUTAN SUTUN SELALESINI INCELEDI](https://serhatnews.com/wp-content/uploads/2023/01/AA-20230116-30002232-30002229-VANDA_DAGCILAR_EREK_DAGINDA_BUZ_TUTAN_SUTUN_SELALESINI_INCELEDI-1024x637.jpg)
Bingöl, “Buz şelalesini şampiyona öncesi kontrol ettik. Tırmanış gerçekleştirecektik ancak buz sarkıtları şu an uygun değil. İncelemelerimizi yaptık. Çalışmalarımızı tamamladıktan sonra inişe geçtik” dedi. (AA)
![Van’da dağcılar buz tutan Sütun Şelalesi'ni inceledi - AA 20230116 30002232 30002225 VANDA DAGCILAR EREK DAGINDA BUZ TUTAN SUTUN SELALESINI INCELEDI](https://serhatnews.com/wp-content/uploads/2023/01/AA-20230116-30002232-30002225-VANDA_DAGCILAR_EREK_DAGINDA_BUZ_TUTAN_SUTUN_SELALESINI_INCELEDI-1024x576.jpg)
Serhat News