1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van’da DEM Parti’ye aday adaylığı başvurusu dikkat çekiyor

Van’da DEM Parti’ye aday adaylığı başvurusu dikkat çekiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van genelinde DEM Parti’ye belediye eşbaşkanlığı için 192 başvuru yapıldı. Gençlerin yoğunlukta olduğu başvuru sayısının, 20 Aralık’a kadar daha da artması bekleniyor. 

Van‘da 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 13 belediyeden 10’unu Halkların Demokratik Partisi (HDP) kazandı. 4 belediyeyi ise AKP kazandı. HDP’nin kazandığı Çaldıran, Tuşba ve Edremit ilçe belediyeleri, seçilen eşbaşkanlar Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kişiler olduğu gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından seçimi kaybeden AKP’li adaya verildi. Böylece HDP’li belediye sayısı büyükşehir ile birlikte 7’e düştü. Sonrasında HDP’nin kazandığı tüm belediyelere kayyım atandı. Kayyımlar, belediye meclislerini feshederek, atanmış birkaç memurla belediyeleri yönetmeye başladı.

Yolsuzluklar had safhada 

Kayyım atanan belediyeler, yolsuzluk ve usulsüzlüklerle gündemden düşmedi. Belediyelere ait arsaların çoğu satıldı. Ayrıca belediyeler borç batağına sürüklendi. Son Sayıştay raporunda sadece Van Büyükşehir Belediyesi borcunun 2 milyar TL’yi aştığı görüldü. Özel bankalara olan borç miktarı ise bilinmiyor. Yine Büyükşehir Belediyesi’nin bilanço hesaplarında 2020 yılında 103 milyon, 2021 yılında 89 milyon olan kredi borcunun 2022 yılında 1 milyar 88 milyon TL’ye çıktığı ortaya çıktı. Usulsüz alımlar ve AKP’li isimlerin belediyelerde işe alınması da kayyım döneminden bu yanda tartışılan konuların başında geliyor. 

DEM Parti’ye yoğun başvuru

31 Mart 2024’e yapılacak yerel seçimlerinde belediyelerin yeniden el değişmesi bekleniyor. Belediyelerin büyük bölümünün Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) tarafından kazanılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Seçimler için “ön seçim” kararı alan DEM Parti’ye şimdiye kadar yoğun bir başvuru söz konusu.  

Şu ana kadar toplam 192 kişi eşbaşkanlık için partiye başvurdu. Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığı için 4 kişi başvurdu. Geriye kalan isimler ilçe belediye eşbaşkanlıkları için başvurdu. Bu sayının 140’ı erkek, 52’si kadın. Ayrıca belediye meclis üyelikleri için de toplam 310 kişi başvurdu. Başvuruların yüzde 40’ının gençlerden oluştuğu öğrenildi. 

Adaylık başvuruları 20 Aralık’ta sona erecek. Bu sayının söz konusu tarihe kadar katlanması bekleniyor. 

‘Kimse halka rağmen aday olamayacak’  

Başvurulara dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan DEM Parti İl Seçim Komisyonu Eşsözcüsü Delil Aksoy, başvuruların artacağını söyledi. Aksoy, “Halkımız kayyımlara gereken dersi vermeye hazırlanıyor ve bunu başvuru yoğunluğunda görüyoruz. Başvuruları detaylı bir şekilde değerlendirdikten sonra halkımızın onayına ve seçimine sunacağız. Hem başvuru yapan arkadaşlarımız hem de halkımız komisyonun kararlarına saygı duyuyor. Önceki dönemlerde bazı eksiklikler yaşanmış olabilir ama halkımıza rağmen kimse aday olamayacaktır” dedi. 

Başvuru süresinin bitmesi sonrası mülakat sürecinin başlayacağı ve hemen sonrasında aday adaylarına kendilerini tanıtma olanağı sağlayacağını söyleyen Aksoy, “Tüm bu işlemlerin ardından halkımızın önüne sandığı koyacağız ve oylarını kullanarak belediye eşbaşkanlarını, meclis üyelerine seçecekler. Bu nedenle başvuru yapan her arkadaşımız eşit şartlara sahiptir” dedi. 

Özellikle gençlere “başvuru” çağrısı yapan Aksoy, “Kendimizi ve kentimizi biz yöneteceğiz’ şiarıyla başaracağımıza inanıyoruz. Van’da hedefimiz 14 belediyeyi kazanmaktır. Daha önce 13 belediye kazandığımız dönem oldu.”

Serhat News

Tepki Ver | _a_rm_1
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
Van’da DEM Parti’ye aday adaylığı başvurusu dikkat çekiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir