Van’da el ilanı dağıtılmasına yasaklama geldi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Valiliği tarafından alınan yasaklama kararı 15 gün daha uzatıldı. Yasaklamayla birlikte kentte el ilanları dağıtılması da izne bağlandı.

Van’da 5 yıldır devam eden yasaklamalar 15 gün daha uzatıldı. Temel hak ve özgürlüklere dikkat çekilen açıklamada, yasaklamaların kamu düzeni ve genel sağlığın korunması ve suç işlemenin önlenmesi için gerekli olduğu dile getirildi. “Anayasamızda ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemler ile saldırı olaylarının önüne geçmek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerini sağlamak, terör örgütlerinin planlarını bertaraf etmek ve bu bağlamda, şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi amacıyla; milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve genel sağlığın korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin devamının için Van ili coğrafi sınırları içerisinde 30/03/2022 tarihinden geçerli 13/04/2022 tarihi de dahil olmak üzere (15) gün süre ile; 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümlerine göre düzenlenecek gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden yasaklanmıştır.” denildi.

Etkinlikler mülki amirin kararına bağlandı

Yazılı açıklamada yasaklanma maddelerine de dikkat çekilen açıklamada şu tespitlere yer verildi: “İlimizde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması, 5442 sayılı İl idaresi Kanununun 11. Maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında mülki idare amirinin iznine bağlanmıştır.”

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van’da el ilanı dağıtılmasına yasaklama geldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir