1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van’da kemiklerin bulunduğu alana beton döküldü!

Van’da kemiklerin bulunduğu alana beton döküldü!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Hüsrev Paşa İlköğretim Okulu’nun bahçesinde yapılan kazıda, çok sayıda insan kemiği ortaya çıktı. Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan inceleme sonuçlanmadan, kemiklerin çıktığı alana beton döküldü.

Van’ın İpekyolu İlçesinde bulunan Hüsrev Paşa İlköğretim Okulu bahçesinde yeni bir okul inşaatı yapılan kazıda 30 Mart tarihinde çok sayıda insan kemiğine rastlanıldı.Olayın İnsan Hakları Derneği (İHD) Wan Şubesine bildirmesine üzerine, dernek yöneticileri alana giderek çıkan kemiklere dair tutanak tuttu.Kazı alanında şimdiye kadar 2 kafatası ve çok sayıda kemik bulundu.Yerin 2 metre altına gömülü şekilde bulunan kemiklerin sıralı bir şekilde bulunması dikkat çekti.

Olay yerindeki İHD ve Van Barosu, çıkan kemikler hakkında inceleme başlatılması amacıyla durumu Van Cumhuriyet Başsavcılığına bildirdi.Olay yerine gelen savcılık inşaat kazısını durdurarak, çıkan kemikler hakkında inceleme başlattı.

Ermeni mezarlığı

Çıkan kemiklerin incelenmesi amacıyla Adli Tıp Kurumu’na gönderilirken, söz konusu alanın daha önce Ermeni Mezarlığı olduğu belirtildi. Konuya dair Van Barosu İnsan Hakları Merkezi (İHM), “Van ilinde Hüsrev Paşa okulunun bahçesinde başlatılan inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkan insan kemiklerine ilişkin soruşturma devam etmektedir. Soruşturma kapsamında, inşaat alanında çıkan kemiklerin Adli Tıp Kurumuna gönderildiği ve ilk bulgulara göre alanın eski Ermeni mezarlığı olduğu yönünde tarafımıza bilgilendirme yapılmıştır”
açıklamasında bulundu.

Alana beton döküldü

Soruşturma sonucu beklenmeden dünden bu yana inşaatın devam ettiği görüldü. Yapılacak yeni okulun inşası için kazılan alanın demirler örülerek alana beton döküldü. Konuya tepki gösteren Van Barosu İHM, “Soruşturma sonucu beklenmeden kazı alanında inşaat faaliyetlerine devam edilmesi kabul edilemez. Sürdürülen bu çalışmaların soruşturmaya zarar verdiği ve gölge düşürdüğü açıktır. Hakikatin açığa çıkması adına delillerin yok edilmemesi ve üstünün örtülmemesi için soruşturma süreci tarafımızca titizlikle takip edilmektedir” dedi.

Öte yandan, kazı yapılan alan dışında gömülü kemiklerin bulunup bulunmadığına dair bir çalışma yapılmadı.

MA

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van’da kemiklerin bulunduğu alana beton döküldü!
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir