Van’da skandal: 3 lisede haremlik-selamlık uygulama!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’da 3 lisede karma eğitimin dışına çıkılarak kız ve erkek öğrencilerin sınıfları ayrıldı. Durumu sendika üyeleri aracılığıyla tespit eden Eğitim-Sen Van Şubesi, Van Milli Eğitim Müdürlüğü’ne söz konusu okullarda karma eğitime geçilmemesi halinde gerekli hukuki süreci başlatacaklarını bildirdi.

Van’ın Edremit ilçesinde bulunan Şehit Murat Demirci Anadolu İmam Hatip Lisesi, İpekyolu ilçesinde bulunan Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde kız ve erkek öğrencilerin sınıfları ayrıldı. Söz konusu durumu sendika üyeleri aracılığıyla tespit eden Eğitim-Sen Van Şubesi, Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 19 Ekim 2022’de başvuru yaparak Van’da karma eğitimin dışına çıkan okul olup olmadığını sordu.

‘Okul katları dahi ayrılmış’

Van Milli Eğitim Müdürlüğü başvuruyu 1 Kasım 2022 tarihinde, “İlimizdeki müdürlüğümüze bağlı okullarda, Milli Eğitim Temel Kanununun 15.Maddesindeki ‘Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır. Ancak eğitimin türüne, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılabilir’ hükmüne uygun eğitim öğretim uygulanmaktadır” şeklinde cevapladı.

Van’da skandal: 3 lisede haremlik-selamlık uygulama! - egitim sen karma sinif 1

Eğitim -Sen Van Şubesi yaptığı detaylı araştırmalar sonucunda söz konusu 3 lisede karma eğitimin dışına çıkıldığını hatta Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde okul katlarının dahi kız ve erkek öğrencilere göre ayrıldığını tespit etti.

‘Sorumlularla ilgili hukuki süreç başlatılacak’

10 Ocak 2023 tarihinde yeniden Van Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuru yapan Eğitim-Sen Van Şubesi, tespit ettikleri okulların isimlerini yazarak bu okullarda karma eğitimin dışına çıkıldığını ve bu uygulamanın düzeltilmemesi halinde sorumlular hakkında gerekli hukuki sürecin işletileceğini bildirdi.

Milli Eğitim Müdürlüğü inceleme yapmadan cevap yazdı

Eğitim-Sen Van Şube Başkanı Murat Atabay, bu konuda yasanın çok net olduğunu belirterek, süreci şu sözlerle anlattı:

Van’da skandal: 3 lisede haremlik-selamlık uygulama! - Murat Atabay
Murat Atabay

“Bu uygulamanın ne zamandan beri yapıldığını bilmiyoruz. Bu yıl bu konu hakkında bir araştırma yapmak istedik ve konuyla ilgili Van Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı yazdık ve konuyla ilgili bilgi istedik. Fakat müdürlük herhangi bir araştırma ve inceleme yapmadan bize geri dönerek böyle bir okul olmadığını belirtti. Fakat biz üyelerimize mesaj atarak bu uygulamanın bazı okullarda yapıldığını öğrendik. Buda cevap aldığımız okullar sadece. Bu durum başka okullarda uygulanıyor mu henüz bilmiyoruz. Hatta Gevaş ilçesinde de böyle bir lise olduğunu da dilekçemizi verdikten sonra öğrendik.”

‘Çocukların pedagojik gelişimi için karma eğitim gerekli’

Atabay, söz konusu uygulamanın yasaya aykırı olduğunu ve sendika olarak laik ve karma eğitimi savunduklarını ifade etti. Atabay, “Çocukların pedagojik ve bilişsel gelişimi açısından önemli, karşı cinsi tanımasına olanak veren bir uygulamadır karma eğitim. Fakat bazıları kız ve erkek öğrencilerin bir arada olmasının taciz vakalarının arttırdığını ve gelişimlerini engellediklerini savunuyor. Aksine ayırdığınız zaman karşı cinsi tanımaması, onunla zaman geçirmemesi, karşı cinsin hayal ve duygu dünyasını tanımaması durumunda bu vakalar daha çok ortaya çıkıyor. Türkiye’de en çok yansıyan taciz olaylarının kuran kurslarında veya farklı dini eğitim veren yerlerde ortaya çıkmasının belki de alt yapısı da budur” dedi.

‘Çocuklara toplumsal cinsiyet rolleri belirleniyor’

Sınıfları ayırmanın çocukların toplumsal cinsiyet rollerini belirlemek olduğunu da vurgulayan Atabay, “Bu durumda kızlara diyorsunuz ki sizin yaşam alanında yeriniz her zaman erkekten ayrıdır ve farklıdır. Sınıfları birbirinden ayırmak ‘Siz bu cinsiyet rolleri içerisinde hareket etmek zorundasınızın’ da alt yapısını oluşturuyor. Bu anlamda biz sendika olarak yıllardır karma eğitimi savunuyoruz. Yasa da çok net olduğu için bu konuda ‘veliler ve öğrenciler istedi’ gibi gerekçeler gösteremezsiniz. Çünkü velilerin de örneğin ana dilde eğitim gibi birçok talebi cevapsız kalıyor” diye vurguladı.

‘Siyasal iktidarın temel hedeflerinden biri bu’

Bu okullarda yeniden karma eğitime geçilmesi konusunda zorlayıcı olacaklarını ifade eden Atabay, “Milli Eğitim Müdürlüğü ve siyasal iktidara bu durumdan haberdar. Zaten siyasal iktidarın temel hedeflerinden biri kadınları toplumsal yaşamın ve iş hayatının dışına çıkararak eve hapsetmek ve görünmeyen emeğin hepsini kadınların üzerine yüklemek. Bu anlamda belki kendince de işsizliği azaltmak üzerine de bir politikası var kadını çalışma alanında çekerek. Aslında bu durum da bu politikanın yansıması. Yine kafalarındaki dindar ve kindar nesli yaratma araçlarından birine dönüştürmeyi hedefliyorlar. Yani iktidara kalırsa bu konuda gücü olursa çok rahat bir şekilde karma eğitimi ortadan kaldırarak kızları ve erkeleri ayrı okullara gönderecek, bütün dini referansları ölçüt alan laiklik karşıtı bir eğitim modeli önümüze koyacak” dedi.

‘Bu bir din karşıtlığı değil’

Bu durumun bir din karşıtlığı olmadığını savunan Atabay, yapılan bütün bilimsel çalışmaların karma eğitimdeki çocukların daha sağlıklı olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Atabay, “Biz bu noktadan bakıyoruz duruma ve ne açıdan bakarsak bakalım kız ve erkek öğrencilerin bir arada eğitim görmesi bir arada toplumsal yaşam içerisinde yer alması hem toplumun geleceği açısından hem de çocuğun bireysel gelişimi açısından çok olumludur. Bunun aksi de çok olumsuz sonuçlar çıkarıyor ki bu noktada İran gibi örnekler var. Onun da yansımalarının ne olduğunu görüyoruz” diye belirtti.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van’da skandal: 3 lisede haremlik-selamlık uygulama!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 Yorum

 1. Avatar
  12 Ocak 2023, 23:33

  Skandal imam hatipleri imansız hatip yapmak istiyorlar karma eğitime karşıyız.

  Cevapla
 2. Avatar

  Bu nasıl bir başlık, skandal ne demek? Hem Eğitim -Sen şubesi bu konuda neden kasıyor ki kendini? Derdiniz ne??

  Cevapla
 3. Avatar

  Ne var Islam ulkesi burasi olacak okadar.kizlar ozgur olmali

  Cevapla
 4. Avatar

  Seni ne alakadar eder benim çocuğumda orada okuyor ve böyle olmasını destekliyor çok iyi zaten orasi imam hatip lisesi olmasi gereken budur

  Cevapla
 5. Avatar

  Bahse konu okulda benimde öğrencim gidiyor ve ben bu durumdan gayet memnunum, eminim imam hatip lisesini öğrencisini gönderen bir kişi bunların farkında. Okul Van da ileri seviyede bir okul, eğitim sen in ilk başta öğrenci velileri ile görüşmesi gerekir…

  Cevapla
 6. Avatar

  Van’daki geri kalmış beyin yoksunu topluluktan ne beklersin yorumlarınızı okuduktan sonra ben sizin yerinizede utandım .Kadın erkek sosyal siyasi ve eğitim hayatında eşittir bunu degistiremeyeceksiniz.Şeriat istiyorsanız Yallah Arabistan ‘a. Burası laik bir ülkedir öyle de kalacaktir

  Cevapla
  • Avatar
   13 Ocak 2023, 18:16

   İste mesele budur
   Müslüman ve gayri müslüm okulları açılmalı
   İsteyen çocuğunu müslüman okuluna gönderir
   İsteyen gayri müslüm okuluna gönderecek eşitlik budur
   Türkiyede münlüman muslüman karşitlarını tanıyamıyoruz
   Kimsenin müslüman olmaya mecburiyeti yok
   Yasadıği surece kafir gibi yaşıyor öldüğünde camiye götürüp namazını kıldirıp müslümanca kaldırıyorlar
   Islam dini canlilara gelmis ölülere değil
   Seriatın ne olduğunu bilmeyen seriatten söz ediyor
   Bakın münafıklar mecbur degilsiniz müsluman gibi görünmeye
   Allaha kurana peygambere karsı olacaksıniz moda olmus gibi ben muslümanım
   Haydi ordan kendini beğenmiş sürungenler

   Cevapla
  • Avatar

   Sizlerde kâfirlerin ülkesine gidin burada işiniz yok

   Cevapla
 7. Avatar

  Size ne lennn Yine ortalığı karıştırıyorsunuz.
  Ben bir baba olarak bir vatandaş olarak destekliyorum. İnanç özgürlüğüne yaşam özgürlüğüne sizler karışamazsınız.Hakkınız değil haddinizide aşmayın?

  Yeter ya 80 yılda İslam’la Müslümanlarla uğraştınız.
  Bu iktidar sizin din düşmanlarıyla neden uğraşmıyor hala anlamış değilim.
  Müslümanların inancıyla ezanıyla örtüsüyle uğraşmaktan vazgeçin.❕??

  Cevapla
 8. Avatar

  Dinî hassasiyet ile kızlarını oraya gönderiyor veliler. Karma eğitimin yapıldığı kurumlardan seviye maşallah çok yüksekti hakemlik selamlık uygulanan okullarda düşüktü! Tek derdiniz ideolojik baskı ve toplumun hassasiyeti ile oynamak. Sanki tek sorunumuz bu.insanlarin tercihlerini niye aşağılıyorsunuz. Sözde özgürlükleri savunan Bir sendika. Yesinler özgürlük anlayışınızı. Tek derdiniz İslam’ın bu topraklardan kök salması. Gerçi lgb oluşumlarını özgürlük diye bağrına basanlardan başka ne beklenir…

  Cevapla
 9. Avatar

  Vah vah vah ziba yapılmış kızlar hamile kalmış. Küçük çocuklar taciz edilmiş. Bu nasıl başlık ya, Müslüman bir ulkede olması gereken aslında o . Yukarıda saydığım rezilliklere bile skandal denmiyor, yazıklar olsun Müslüman ülkemizin inancı zayıf zavallı insanları

  Cevapla
 10. Avatar
  13 Ocak 2023, 15:35

  Radarimdasiniz eğitim sen ve serhatnews. Ulan sanki papaz news sitesi. Müslümanız lo karma eğitim pedagojik bir hatadır. Örneklerine bakın İngiltere İsrail Amerika’da bile ayrı agitim hakkı var. Sizin ve cümle dinsizlerin ki azinliktasiniz daystmalariniza katlanmak zorunda mıyız? Trampa karşı hilery vardı o bile kız okulunda okumuş o da mi yobaz

  Cevapla