Van’daki göçmenler geri gönderilme korkusuyla hastanelere gidemiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Afganistanlı göçmenlerin Van’a gelişi devam ediyor. İstatistiklere göre Van’ın sınır köylerinde yaklaşık bin 500 Afgan mülteci var, ancak güvenlik korkusuyla saklanıyorlar. Hasta göçmenlerin çoğu da geri gönderilme korkusuyla hastanelere gitmeye cesaret edemiyor.

Rudaw’ın haberine göre, Birleşmiş Milletler’e göre, Türkiye’de, çoğu Van üzerinden Türkiye’ye geçen yaklaşık 185 bin Afgan mülteci bulunuyor. Afganistan’ın Mezar-ı Şerif kentinden göç eden Ali Cemşidi, bin 200 kişilik Afgan grubuyla 34 günlük bir yürüyüşle üç yıl önce Van’a gelmiş. Van’da günlük işlerde çalışan ve aylık geliri 2.400 lira civarında olan Cemşidi, 500 liraya ev kiralamış, şimdi bir Avrupa ülkesine geçmek istiyor.Cemşidi, “Birçok zorluk gördük. Dayak, acı ve ıstırap gördük. Kaçakçılar yoluyla geldik, kimliğimiz ve pasaportumuz yok. Ama mecburuz. Çok zorluk var. Van’dan Tatvan’a kadar araba ya da kamyonlarla geliyoruz ve 3 ila 4 bin arasında para ödüyoruz” dedi.

 

Geri gönderme en büyük kaygı

Göçmen derneklerine göre Van’da 1.500 civarında güvenlik endişeleri nedeniyle kimliklerini açıklayamayan Afgan var. Afgan göçmenler için en büyük sorunlardan biri de geri gönderilme korkusuyla hastanelere bile gidememeleri. Özgür-Der Başkanı Sinan Kıranşal, “27 yaşında bir adam geldi ve kolu üç yerinden kırıktı. Bir hendeğe düşmüş ve kolu kırılmış. Doktorla görüştük ve hastaneye götürdük. Ameliyat edileceğini söylediler. Genç adam hastaneye yatırıldı ancak sabah erkenden hastaneden kaçmış. Sonra neden kaçtığını sorduk, korkudan kaçtım, beni Afganistan’a geri gönderebilirlerdi” dedi

Türkiye göçmen akınını önlemek için Iğdır, Ağrı ve Çaldıran sınırlarına 191 kilometrelik duvar ördü. İçişleri Bakanlığı istatistiklerine göre 2021 yılında Van’da 16 binden fazla göçmen tutuklandı.

 

Serhat News

 

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van’daki göçmenler geri gönderilme korkusuyla hastanelere gidemiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir