Van’ın en büyük ihracat yaptığı ülke belli oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’ın ihracatı, Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24,6 artarken, Van’ın bu dönemde en çok ihracat yaptığı ülke de yüzde 8452,2 artış ile Danimarka oldu.

Van her ne kadar 2023 yılı için öngörülen ihracat rakamlarına ulaşamasa da bu yıl ki ihracatı geçen yıla göre arttırdı. Öyle ki Van’da Ocak-Mayıs döneminde ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24,6 arttı. Van’ın bu dönemde en çok yaptığı ülke yüzde 8452,2 artış ile Danimarka oldu. Danimarka’yı yüzde 686,9’luk artışla Kuzey Kıbrıs, yüzde 612,7’lik artışla Finlandiya, yüzde 598’lik artışla ABD, yüzde 543,9’luk artışla Ukrayna, yüzde 498’lik artışla Avusturya takip etti. Yine bu takibi yüzde 462,6’lık artışla Fransa, yüzde 332,2’lik artışla Rusya Federasyonu, yüzde 259,9’luk artışla Azerbaycan, yüzde 199,4’lük artışla Kazakistan, yüzde 156,3’lük artışla Almanya, yüzde 143,8’lik artışla Hollanda, yüzde 77,4’lük artışla Slovenya, yüzde 62,8’lik artışla Romanya, yüzde 59,5’lik artışla Gürcistan, yüzde 50’lik artışla Hindistan, yüzde 3,7’lik artışla İran izledi.

Van, 5 ayda en çok Danimarka’ya ihracat yaptı!

Van’ın artışa geçen ihracatıyla ilgili Şehrivan’a konuşan DAİB Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Altınal, “Van’ın ihracat rakamlarında geçen yılın Ocak-Mayıs dönemine göre yüzde 24,6’lık artış var. Bunun artacağına inanıyoruz. Şunun da altını çizmek lazım; bizim ihracat rakamlarımız çok daha yüksek. Van’da üretim yapan firmalarımız var. Bu firmalar Van’da ürettikleri ürünleri aslında İstanbul’dan, İzmir’den ya da başka illerdeki merkezler üzerinden ihracat yaptıkları için bu da Van’ın ihracat rakamlarına yansımıyor. Van’da üretilen ürünlerin Van verilerine yansıması için bu firmalara ziyaret edeceğiz. 2023’ü geçen yıla oranla rekor bir rakamla kapatmayı düşünüyoruz” dedi. (ŞehriVan)

Van'ın en büyük ihracat yaptığı ülke belli oldu - van daib yoneticisi

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van’ın en büyük ihracat yaptığı ülke belli oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir