VANTB Başkanı’ndan kurbanlık uyarısı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurban Bayramı’na sayılı günler kalırken VANTB Başkanı Nayif Süer kurbanlık alımı noktasında uyarıda bulunarak, “Kurbanlıklar veteriner hekim kontrolünde olmalı ve hayvana eziyet edilmeden kesim yapılmalıdır” dedi.

Van Ticaret Borsası (VANTB) Başkanı Nayif Süer, Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Ticaret Borsası olarak hizmet verilen, Van Canlı Hayvan Borsası’nda kurbanlıkların satışında hareketlilik başladığını söyledi. Kurbanlıklar konusunda vatandaşları uyaran Süer, “Van Canlı Hayvan Pazarı’mızda küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar, Van Büyükşehir Belediyesi, Van İl tarım ve Orman Müdürlüğü ve Van Ticaret Borsası’nda görevli veteriner hekimlerimizin kontrolündedir. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar veteriner hekimler kontrolünün ardından meydana alınmaktadır. Bayramın üçüncü gününe kadar kurbanlık satışı yapılacaktır ancak kurban alımı son günlere bırakılmamalıdır” dedi.

‘Kurban satış ve kesim yerleri kuralına uyulmalıdır’

Van Büyükşehir Belediyesi’nin borsaya işletmesini verdiği, Van Canlı Hayvan Borsası (Canlı Hayvan Pazarı) ve belediyelerce belirlenen yerler dışında kurbanlık alımı ve kesimi yapılmamasını isteyen Süer, kurbanlık hayvan kesiminde dikkat edilecek hususlara dikkat çekti. Süer hususları şekilde sıraladı:

 “Kurbanlık hayvanların kesimi şehir ve kasabalarda çalışma izni almış mezbahalar ile belediyeler tarafından sadece kurban kesimi için hazırlanmış, alt ve üst yapıları bulunan kesim yerlerinde ve Kurban Hizmetleri Komisyonlarının önceden belirlediği yerlerde yapılmalıdır.”

‘Hayvana eziyet edilmeden kesim yapılmalıdır’

Kırsal mahallelerde (Köy) ve kesim yeri bulunmayan yerlerde ve bahçelerde usulüne uygun olarak, çevreye zarar vermeyecek şekilde kesim yapılabileceğinin altını çizen VANTB Başkanı Nayif Süer, “Ancak cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kesim yasaktır. Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Rastgele kesimler yapılmamalı, sertifikalı ve eğitimli kasaplar kesim yapmalıdır. Aksi takdirde çok sayıda yaralanmalar meydana gelmektedir” dedi.

‘Bol kazançlar diliyorum’

Süer son olarak, “Vatandaşlarımızın yanı sıra, şehrimizde görev yapan memurların da kurban alımını Van’da yapmalarını istiyoruz. Yıllarca emek veren hayvancılarımıza bol kazançlar diliyorum” diye belirtti.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
VANTB Başkanı’ndan kurbanlık uyarısı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir