Vartinis Katliamı düşürüldü: Hakkımı helal etmiyorum

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

7’si çocuk, 9 kişinin yakılarak katledildiği Vartinis Katliamı davası, üzerinden 30 yıl geçtiği gerekçesiyle zaman aşımından düşürüldü. Tüm ailesini kaybeden Aysel Öğüt, devlete hakkını helal etmediğini ve bundan sonra da mücadele etmeye devam edeceğini belirtti.

Muş’un Korkut ilçesine bağlı Vartinis (Altınova) beldesinde, 3 Ekim 1993 tarihinde, bir evin ateşe verilerek aynı aileden 9 kişinin katledilmesiyle ilgili Yargıtay’ın bozma kararı sonrası yeniden başlayan davanın karar duruşması Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Olayın üzerinden 30 yıl 2 ay geçtiğini belirten mahkeme heyeti davayı zaman aşımından düşürdü. Dosyada bir numaralı sanık konumunda olan ve hakkında yakalama kararı bulunan dönemin Hasköy İlçe Jandarma Komutanı firari sanık Yüzbaşı Bülent Karaoğlu için yeni bir karar alınmadı.

Yakılan evlerinde annesini, babasını ve 7 kardeşini kaybeden Aysel Öğüt mahkemenin zaman aşımı kararının ardından adliye önünde Rûdaw muhabirine açıklamalarda bulundu.

Sorumluların hak ettikleri cezaya çarptırılmaları için yılladır mücadele ettiklerini belirten Aysel Öğüt dava 30 yıl sürdüğü halde duruşmaya gelirken mahkemenin adil bir karar vereceği yönünde hala umutlu olduğunu ancak adaletin gerçekleşmemesi nedeniyle büyük hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

‘Diyordum belki devlet hakkımızı onların yanına koymaz’

Devlete hakkını helal etmediğini ifade eden Aysel Öğüt, bundan sonra da mücadele etmeye devam edeceğini, davayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağını söyledi. Aysel Öğüt şöyle konuştu:

“Bu kararı, böylesi bir adaleti hiç benimsemedim, beğenmedim. O kadar uğraştık. Bülent yüzbaşının kendisi ben oradayım dediği halde, mahkeme orada değildi diyor. O gece onu Vartinis’te görenler var. Onların tanıklığı var. Evimizin etrafında görmüşler. Panzehiri getirip eve yanaştırmış. O ailemi öldürdü. Bugün hakim davayı düşürdü. Ben kendi hakkımı da ailemin hakkını da helal etmiyorum. Helal etmiyorum devlete. Ben devlete güveniyordum. Diyordum belki devlet hakkımızı onların yanına koymaz ama bugün hakkımız yerde kaldı. Bu kararı kabul etmiyorum. Allah’a havale ediyorum. Artık bundan sonra hukuki olarak elimizden ne gelirse onu yapmaya devam edeceğiz. Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz. Kanuni olarak elimden ne geliyorsa yapacağım. Avukatlarım arkamda, Allah onlardan razı olsun, sizden de razı olsun. Milletvekillerimizden de razı olsun inşallah. Bizim için moral verici bir şey oldu burada olmaları. Davadan vazgeçmeyeceğiz, devam ettireceğiz. Ben mahkemeye umutla geldim, adil bir verirler diyordum bunu devletimden bekliyordum ama yapmadı. Bundan sonra bütün yolları deneyeceğim, hangi yol açıksa o yoldan yürüyeceğim.”

Barolar destek verdi

Davanın görüldüğü Kırıkkale 1. Ceza Mahkemesi 10 Haziran 2015’te Bülent Karaoğlu hakkında tutuklama kararı ve kırmızı bülten çıkardı ancak Karaoğlu henüz tutuklanmadı ve halen bir bankadan emekli maaşını aldığı ortaya çıktı.

Öğüt’ün avukatı Fuat Özgül de, “Bu kişi (Bülend Karaoğlu) 30 yıldır korunuyor ve bugün bana göre bu karar çok büyük bir ayıp. Ben demokratik bir devletim, haklara saygım var diyen devlet, bugün utanç verici bir karar aldı” dedi.

Davanın duruşmasında aile avukatları, İnsan Hakları Derneği yöneticileri, HEDEP milletvekilleri, Van ve  Ankara Barosundan avukatlar hazır bulundu. Avukatlar mahkemeden Bülent Karaoğlu’nun işlediği suçların ‘insanlığa karşı suç’ olarak kabul edilmesini istedi ancak mahkeme avukatların talebini reddetti.

Serhat News

Tepki Ver | sinirli1
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Vartinis Katliamı düşürüldü: Hakkımı helal etmiyorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir