Yeşil Sol Van’da 8 vekil çıkarmayı hedefliyor 

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Sol Parti tarihin en kritik seçimlerden biri olan 14 Mayıs 2023 seçimlerine tüm hızıyla hazırlanmaya devam ediyor. Çalışmalara ilişkin konuşan Örgütlemeden Sorumlu HDP Van İl Eşbaşkan Yardımcısı Tuncer Sağınç, Van’da 8 vekil çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

HDP, Yeşil Sol Parti ve DBP, tarihin en kritik seçimlerinden biri olarak ifade edilen 14 Mayıs seçimlerine hazırlanıyor. Yeşil Sol Parti’nin gireceği seçimlerde bileşenleri HDP ve DBP de tüm mahallelerde, köylerde, sokakta ve hayatın her alanında örgütlenerek yeni yaşamı inşa ediyor. Örgütlemeden Sorumlu HDP Van İl Eşbaşkan Yardımcısı Tuncer Sağınç, değerlendirmelerde bulundu.

‘Büro açılışlarında 14 Mayıs’ın sonuçlarını gördük’

HDP’nin salt bir seçim partisi olmadığını ve bu yüzden her an her yerde örgütlendiğini kaydeden Sağınç, “Bizim açımızdan yeni bir seçim startı yok, evet resmi çalışmalar, büro açılışları oldu ama bizim açımızdan sürekli bir hazırlık vardı. İki yıldır hazırlıklarımızı sürdürüyorduk. Sandık görevlilerimizden tutalım, seçim örgütleme komisyonlarımızın, mahalle komisyonlarımızın oluşturulmasını uzun zaman önce bitirdik. Takvimin belirlenmesi ve seçim sürecinin başlamasıyla beraber büro açılışlarıyla seçim startını resmi olarak verdik. Bu sürece en hazırlıklı parti biziz. Alanda her anlamda hakimiyetimiz var. Bu stratejimizi gerçekleştirdik. Büro açılışlarımızın miting havasında geçmesi, seçim sonuçlarını şimdiden bize gösteriyor. Bunu daha da iyi bitirip istediğimiz sonucu elde edeceğiz” diye konuştu.

‘Halkımız partinin asıl sahibidir’

14 Mayıs’ta AKP’yi tümden siyaset sahnesinden sileceklerini kaydeden Sağnıç, 20 yıl daha da olsa bütün bölgede ve Türkiye’de iktidarı devireceklerini belirtti. Sağnıç, “Asla halkların beklentilerine göre bir politika belirlemediler. Tekçilikten uzak tek parti HDP ve onun bileşenleridir. HDP bu dönemi çok daha büyük zaferle taçlandıracak. AKP’yi yenilgiye uğratacağız. AKP ile bu son seçimimiz olacak. Emek ve Özgürlük İttifakı bu seçimden muhakkak zaferle çıkacaktır. Bu süreci tek başımıza getirmedik; geçmişten bu yana halkımız getirdi. Her koşulda yanımızda durdu ve durmaya devam ediyor. Yöneticilik, vekillik, belediye başkanlığı dediğimiz sıfatlar genel geçici sıfatlar. Partili olmak, yurtsever olmak başka bir şey. Dolayısıyla halkımız kendini partinin asıl sahibi ve yöneticisidir. O yüzden her zaman partisiyle yan yana, omuz omuza yürüdü ve zafere kadar da götürecektir. Bu seçimde bir bütün halkımızın, planlamayı beklemeksizin, söylemimizden yola çıkarak her köyde, her sokakta, her mahallede bize güç vermesini bekliyoruz. Bu mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmek için halkımıza çağrımızı yineliyoruz. Geçmişte olduğu bugün de her köyde, her sokakta, her mahallede kendiniz sürdürün” diye konuştu.

‘Mutlaka kazanacağız’

Sağnıç, diğer partilerle eşit koşullarda yarışmadıklarını ancak buna rağmen inanç ve kararlılıkla başardıklarını kaydetti. Sağnıç, normal siyasi partiler gibi seçime hazırlanmadıklarını aktaran Sağnıç, “Bu tekçi otoriter faşist rejimi destekleyen ve onun sürdürücüsü partiler var. Buna karşı halkının öz gücüyle yürüyen bir parti gerçekliğimiz var. Biz geçmişten günümüze bütün şartları ve koşulları kendimiz yaratmış ve sonuca götürmüş bir hareketiz. AKP-MHP faşist iktidarı siyaseten HDP’yi siyaset dışında bırakarak, Kürtleri alternatifsiz bırakarak 5 yıl daha iktidarını sürdürmek istiyor ama bizim halkımızı, ‘Sizi alternatifsiz bırakmayacağız’ sözümüz var. Bu sözün gereği de Yeşil Sol Parti sahada seçime hazırlanıyor.

Biz de bileşen olarak geceli gündüzlü çalışıyoruz. Onlar kendileri açısından en büyük tehlike ve engeli olarak HDP’yi görüyorlar. Faşizan bir rejime karşı çok dilli, çok kültürlü yaşamı savunan bir hareket var. Halkın bir arada yaşama koşullarını, ekonomik olarak daha refah düzeye kavuşacakları, hak ve özgürlüklerini daha fazla kullanabilecekleri bir ülke vadediyoruz. Bu onların işine gelmediği için bizi engellemeye çalışıyorlar. Evet, eşit koşullarda yarışmıyoruz ama inancımız, kararlığımız bu yarışta her zaman biz önde tuttu, tutmaya devam edecek”dedi.

‘Amacımız 8 vekil çıkarmak’

Sağınç, 14 Mayıs hedeflerini ise şöyle anlattı:

“Bizim 8 milletvekili adayımız var. Biz 8 tane vekilin sadece 2 tanesi için çalışıyoruz. 7-8 için çalışıyoruz. Zaten bir zeminimiz var; hedefimiz 8’de 8 yapmaktır. Halkın yaklaşımı bunun mümkün olduğunu gösteriyor. Bunun için geceli gündüz çalışmak gerekiyor. 14 Mayıs akşamı 8 milletvekilimizi parlamentoya göndererek, AKP’yi tabela partisi haline getirerek faşizmi yıkmayı hedefliyoruz.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yeşil Sol Van’da 8 vekil çıkarmayı hedefliyor 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir