YÖK, Hakkari’deki usulsüz atamaya ‘dur’ dedi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YÖK, Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş’in oğlu Halit Ziya Pakiş’i görevden aldı. Rektör Pakiş oğlunu usulsüz şekilde atadığı gerekçesiyle açılan davada 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş, İlahiyat Fakültesi Dekanlığı döneminde, 28 aday arasında bulunan oğlunu araştırma görevlisi olarak atamıştı. Olayın açığa çıkması ile Kamu Denetçiliği Kurumu konuyla ilgili rapor hazırlamış ve sınavın iptalini istemişti. Ancak rektörlük sınavı iptal etmemişti.

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı olay ile ilgili başlattığı soruşturmada Rektör Pakiş’in, “görevini kötüye kullanmaktan dolayı” yargılanmasını istedi. Hakkari 2. Asliye Ceza Mahkemesi Pakiş hakkında 6 ay hapis cezası verdi. Pakişle birlikte usulsüzlüğe imza atan juri heyetine de Görevi kötüye kullanmaktan 6 ay hapis cezası verildi.

Hem rektörün hem de juri üyelerinin cezaları 5 aya düşürüldü ve ertelendi.

YÖK ise geçtiğimiz hafta Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, İslam Tarihi ve Sanatları Bölümünde Araştırma görevlisi olarak çalışan Halit ziya Pakiş’i görevden aldı. 

Hakkari Üniversitesi İlahiyat Fakültesi de Halit Ziya Pakiş akademik personel listesinden çıkardı.

Görevden alma ile ilgili görüşüne başvurduğumuz Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, YÖK’ün görevden alma kararı ile ilgili görüş belirtmekten kaçınıp, mahkeme kararının beklenmesi gerektiğini belirtti.  

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
YÖK, Hakkari’deki usulsüz atamaya ‘dur’ dedi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir