1. Haberler
  2. Güncel
  3. Yolların açılmasıyla depremden etkilenen köylere ulaşıldı

Yolların açılmasıyla depremden etkilenen köylere ulaşıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yolların açılmasıyla birlikte Malatya’nın köylerindeki enkaz ortaya çıkıyor. Doğanşehir köyünde ilk belirlemelere göre 60 kişi yaşamını yitirdi, halkın kendi dayanışmasıyla gönderdikleri yardımların dağıtılmasının ise valilik iznine bağlandığı öğrenildi. 

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi ile Gaziantep olan 7,7 ve 7,5 büyüklüğündeki depremlerin bilançosu saatler ilerledikçe ağırlaşıyor. Depremin üzerinden geçen 3 günde Malatya’daki vahim tablo her dakikada kendini göstermeye devam ediyor. Depremin ilk iki gününde sağanak kâr yağışından kaynaklı Malatya’ya bağlı köylere ulaşılamazken, kâr yağışının kendisini dona bırakmasının ardından açılan köy yolları ile birlikte Malatya köylerindeki enkaz gün yüzüne çıktı.  

Yolların kapalı olmasından kaynaklı Malatya’ya bağlı ve nüfusu 18 bin 723 olan Doğanşehir köyüne girişler sağlandı. Doğanşehir köyüne giden yollar yarılıp, içe doğru çöktü. Yolun yarılması ve çökmesinden kaynaklı köye girişler zorlaşırken, yol güzergahında bulunan birçok ev yıkıldı. 

Yardımların dağıtılması valilik iznine bağlı

Köye girişlerinden itibaren tüm evlerin yıkıldığı görülürken, peş peşe devam eden artçı sarsıntılar ise yurttaşları daha fazla etkilemeye devam ediyor. 18 bin nüfusun olduğu köyde bütün evler yıkılırken, kalan binalar ağır hasarlı. Köyden bir kilometre uzaklıkta bulunan boş bir alana dışarıdan gelen yardım araçlarına ayrılırken, yardımların valilik izni olmadan dağıtılmadığı öğrenildi. İki gün boyunca açılmayan yollardan kaynaklı “kaderine” terk edilen yurttaşlar, iki gün boyunca dondurucu soğukta kendi imkanlarıyla evlerinden aldıkları battaniyelerle geçirdi. Dışarıdan özel olarak gönderilen yardım kolilerini almaya gelen yurttaşlar arasında izdiham yaşanırken, gelen yardımların ise yetersiz olduğu bir kez daha gözler önüne serildi. 

Araya birilerini koyarak çadır alabildim

Köy meydanına doğru ilerlerken, köydeki son durumu öğrenmek için bilgi aldığımız yurttaş, “Daha yeni doğmuş bir bebeğim var. Bez ve mama gerekiyor ama bunlara bir türlü ulaşamıyoruz. Daha dün çadır alabildim ama onu da zorla araya birilerini koyarak ve yeni doğan bebeğim olduğunu bu soğukta kalamayacağını söylediğim zaman alabildim. Bize şuan gıda değil, zaten depreme rağmen evlerimize gidip yiyecek bir şeyler aldık. Bize acil kıyafet, ayakkabı, bebek kıyafeti, mama ve bez lazım” diyerek, yaşadıkları mağduriyeti özetledi. 

‘Dün yaşıyorsa bugün ölmüştür’

Köyde bulunan hemen hemen bütün evlerin yıkıldığı görülürken, yıkılan onlarca evin altında hala insanların olduğu belirtiliyor. Yurttaşlar, arama ve kurtarma çalışmalarının yetersiz olduğunu bir kez daha dile getirdi. Dün yıkılan binaların enkazlarına kepçe ile bakıldığını belirten yurttaşlar, “Enkazın altındakilerine ulaşılamıyor delici olmadığı için müdahale edemiyorlar. Şimdi bakıyorlar dün yaşıyorsa da bugün ölmüşlerdir. Buraya acil delici aleti lazım. Her yer yıkık dik olan binalarda ağır hasarlı. İnsanların çoğu hala burada. Malzeme sorunu var” sözlerini kullandı.  

60 kişi yaşamını yitirdi

Köy meydanında kurulan AFAD çadırlarının da yetersiz olduğunu aktaran yurttaşlar, çalışmaların çok yavaş ilerlediğini, sağ kalanın ise soğuktan donarak yaşamını yitirme durumunun çok yüksek olduğu uyarısında bulundu. Sıklıkla köye geç kalındığını söyleyen yurttaşlar, şimdiye kadar 60 kişinin yaşamını yitirdiğini ve sayının artacağını kaydetti.  

Öte yandan Doğanşehir Hastanesi’ne götürülen cenazelerin sıra halinde dışarıda bırakıldığı belirtildi.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yolların açılmasıyla depremden etkilenen köylere ulaşıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir