YSK 4 ildeki vekil sayısını değiştirdi: karar bölge illerini de etkiledi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Seçimlere yaklaşık 1 sene süre kala Yüksek Seçim Kurulu’ndan önemli bir düzenleme geldi. YSK 4 ildeki vekil sayısını değiştirdi.

YSK 4 ildeki vekil sayısını değiştirdi. Türkiye’nin son nüfus sayımı sonrası yapıldığı belirtilen düzenlemeye göre İstanbul ve Bayburt’un vekil sayıları bir artarken, Muş ve Eskişehir’in vekil sayısı 1’er azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 4 Şubat 2022 tarihi itibariyle Türkiye’nin nüfusunu 84 milyon 680 bin 273 kişi olarak açıklamasının ardından Yüksek Seçim Kurulu illerin milletvekili sayısında yeniden düzenlemeye gitti.

Yapılan milletvekili dağılımına göre Eskişehir ve Muş’un milletvekili sayısı 1 azalırken İstanbul 1’inci bölgede 1 ve Bayburt’ta 1 olmak milletvekili sayısı arttı.

Yapılan hesaplamaya göre 7 milletvekili ile temsil edilen Eskişehir’in milletvekili sayısı 6’ya indi. 4 milletvekili ile temsil edilen Muş ise 3’e düşmüş oldu.

600 milletvekili koltuğu bulunan TBMM’de yapılan düzenlemenin ardından İstanbul’un 97 olan milletvekili sayısı 98’e, Bayburt ise 1’den 2’ye yükseldi.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
YSK 4 ildeki vekil sayısını değiştirdi: karar bölge illerini de etkiledi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir