YSK Başkanı: Yurt dışı oyları 5 ayrı kilitle korunuyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YSK Başkanı Ahmet Yener, kesin olmayan seçim sonuçlarını aynı gün açıklayacaklarını söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Parlamento Seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Seçime ilişkin hazırlıkları tamamladıklarını belirten Yener, kesim olmayan sonuçları aynı gün açıklayacaklarını dile getirdi.

‘Tüm önlemler alındı’

Söz konusu seçimde seçime katılma yeterliliğine sahip parti sayısının en fazla olduğunu ve en fazla katılımın olduğu seçim olarak tarihe geçeceğini vurgulayan Yener, daha önce yaşanan “Trafo’ya kedi kaçması”na dair, “Seçim günü enerji kesintisi ve siber saldırı gibi teknolojik altyapıya ilişkin tüm tedbirler alınmış, gerekli deneme testleri de yapılmıştır. Şu an itibariyle YSK, il ve ilçe seçim kurullarımızca, seçimlerin sağlıklı ve güvenli bir ortamda yapılabilmesi için tüm önlemler alınmıştır” dedi.

Yurt dışı oyları 5 ayrı kilitle korunuyor

Yener ayrıca, yurt dışında 73 ülkede kurulan sandıklarda oy verme işleminin 9 Mayıs’ta sonlandığını, seçmenlerin gümrükte oy verme işleminin ise 14 Mayıs’a kadar devam edeceğini belirtti. Yener, yurt dışındaki seçmenlerin yüzde 53’ünün oy kullandığına dikkat çekerek, Türkiye’ye getirilen oyların bir anahtarının Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanı’nda diğer anahtarların ise siyasi parti temsilcilerinde olduğunu vurgulayarak oyların 5 ayrı kilitle korunduğunu söyledi. 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
YSK Başkanı: Yurt dışı oyları 5 ayrı kilitle korunuyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir