1. Haberler
  2. Güncel
  3. YSK hükmetti: HDP’nin yerine MHP sandık kurulunda olacak

YSK hükmetti: HDP’nin yerine MHP sandık kurulunda olacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YSK, MHP’nin ‘HDP seçime katılamıyor, yurt dışı kurullara da katılamaz’ itirazını kabul etti, HDP yerine sandıklarda MHP’lileri görevlendirdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs seçimi öncesi sandık kurullarına ilişkin dikkat çekici bir karar aldı. Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre kapatma davası nedeniyle seçime Yeşil Sol Parti listelerinden girme kararı alan HDP’nin sandık kurulundaki varlığına itiraz eden MHP, YSK’ye başvurdu.

HDP’nin “seçime katılmama” durumunun aday listesinin teslim edilmemesi nedeniyle kesinleştiğini iddia eden MHP’nin YSK Temsilcisi Kürşat Türker Ercan, parti temsilcilerinin 14 Mayıs seçimlerinde sandık kurullarında da bulunamayacağını öne sürdü.

HDP’de YSK’ye sandık kurullarındaki durumlarına ilişkin görüş sordu.

YSK sıra kaydırdı

Yüksek Seçim Kurulu, seçime girmeme kararı kesinleşen HDP’nin sandık kurullarında görev alamayacağına hükmetti.

Siyasi Partiler Yasasına göre, son genel seçimde ilk 5 sırada bulunan siyasi partilerin temsilcileri sandık kurullarında görev alabiliyor. İlk beş her seçim çevresinde ayrı belirleniyor. Yurtdışı Seçim Kurulu ise tek seçim çevresi olarak kabul ediliyor. Ülke genelinde son seçimde ilk üçü paylaşan siyasi partiler yurt dışı sandık kurullarında görev alabiliyor.

24 Haziran 2018 Genel Seçimi’nde, AK Parti, CHP ve HDP ilk üç sırayı paylaştığı için yurt dışı sandık kurullarında da bu partiler üye bulundurabiliyordu.

Ancak YSK’nin kararı sonrası yurt dışı sandık kurullarında HDP’nin yerine, dördüncü parti konumunda bulunan MHP temsilcileri görev yapacak.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
YSK hükmetti: HDP’nin yerine MHP sandık kurulunda olacak
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir