YSP Hakkari’de ‘Demokrasi Nöbeti’ başlattı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKP Hakkari milletvekili adayı Abdulmuttalip Özbek ve kent valisinin özel görüşme yapması ardından Yeşil Sol Parti Hakkari İl Örgütü, oyların bloke edilme ve çalınma iddialarına karşı “demokrasi” nöbeti başlattı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Hakkari’de 3’te 3 yaptı. Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre milletvekilliği seçimlerinde Yeşil Sol Parti, 95 bin 200 oyla yüzde 64,05; AKP, 29 bin 357 oyla yüzde 19,75; CHP, 9 bin 915 oyla yüzde 6,67 aldı. Böylece Yeşil Sol Parti’nin adayları Vezir Parlak, Öznur Bartın ve Onur Düşünmez kentin yeni milletvekilleri oldu. Yurtdışından gelecek oyların dağılımıyla Hakkari’de oy oran sonuçlarının Yeşil Sol Parti 95 bin 782 AKP ise 31 bin 28 oy alacağı ve AKP’nin kentte vekil çıkarabilmesi için 2 bin 900 oy farkını kapatması gerekiyor. Yeşil Sol Parti Hakkari İl Örgütü, AKP adayının kent valisiyle yaptığı özel görüşme ardından ortaya çıkan iddialara ilişkin “demokrasi” nöbeti başlattığını duyurdu.

İrade gaspına karşı nöbet eylemi

HDP Hakkari İl Örgtü binasında Yeşil Sol Parti seçilmiş Hakkari milletvekili Vezir Parlak, HDP, DBP ve Yeşil Sol Parti il ve ilçe örgütlerinin katılımıyla yapılan basın açıklamasında, açıklamanın yapıldığı saatten itibaren “demokrasi” nöbeti başlattıklarını duyurdu.

Yapılan basın açıklamasında konuşan Parlak, AKP’nin il seçim kurulunda bulunan Yeşil Sol Parti’ye ait oy torbalarındaki Yeşil Sol Parti’nin yüksek oy aldığı yerlerdeki oy pusulalarına farklı mühürler basarak geçersiz hale getirmeye çalıştığı ve oyların değiştirilme iddialarına ilişkin demokrasi nöbeti başlattıklarını vurguladı.

Demokrasi nöbetine katılım çağrısı

AKP’nin sandık kurul üyelerinin blok oy kullanıldıysa bunu tutanak altına almadığını soran Parlak, “Fakat Faşist iktidar bloğu olarak irade gaspınıza ne olursa olsun izin vermeyeceğiz. Oy kullanma esnasında hatalar yapıldığına dair çok sayıda ortaya atılan iddialar halkın iradesine dönük bir müdahaleyi doğruluyor. Buradan yetkili bütün kurumları uyarıyoruz ve kurumları halkın iradesine saygı duymaya davet ediyoruz. Halkımızda yarın sabahtan itibaren HDP Colemêrg il örgütü binasında başlattığımız demokrasi nöbetine çağırıyoruz” dedi.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
YSP Hakkari’de ‘Demokrasi Nöbeti’ başlattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir