Yüksekdağ’ın şiir kitabına toplatma ve imha kararı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP’nin eski Van Milletvekili ve önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın “Yıkılacak Duvarlar” adlı şiir kitabı hakkında toplatma ve imha kararı alındı.

Antalya 5. Sulh Ceza mahkemesi, HDP’nin eski Van Milletvekili ve önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın 2020’de Ceylan Yayınları’ndan çıkan “Yıkılacak Duvarlar” kitabının, basım, dağıtım ve satışı yasakladı. Kitap hakkında toplatma ve el konulan nüshaların imhasına karar verildi.

Karara gerekçe olarak kitapta yer alan “Bulutlu Başım” adlı şiir gösterildi. Kararda, “Bulutlu Başım” şiirinin “silahlı örgüt ve faaliyetlerinin övüldüğü, örgüt mensuplarının meşru ve yasal amaç taşıdıklarının anlatıldığı ve övgüyle bahsedildiği” gösterildi.

‘O mısralar duvarları çoktan aştı’

Ceylan Yayınları, toplatma ve imha kararıyla ilgili, “Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, mısraları yasaklamaya çalışıyor. O şiirler duvarları aştı çoktan” açıklamasında bulundu.

Ceylan Yayınları tarafından yapılan ve “Böylesi kararları hukuk nosyonuna sığdırabilenlerle uzlaşmayacağımızı bir kez daha dile getiriyoruz” ifadesinin yer aldığı açıklamada, “Figen Yüksekdağ‘ın ‘Yıkılacak Duvarlar’ kitabı hakkında yasaklama kararı verildi. Yayınevi kolektifimiz, her koşulda şiiri, her koşulda devrim romanlarını, kuramsal yol haritalarımızı okurla buluşturmaya devam edecek! Dirençle, diri bir inatla…” denildi.

Yüksekdağ’ın şiir kitabına toplatma ve imha kararı - ceylan yayinlari tweet

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yüksekdağ’ın şiir kitabına toplatma ve imha kararı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir