Zilan Deresi’nde bulunan kemiklere dair yapılan başvuru yanıtsız!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zilan Deresi‘nde ortaya çıkan kemiklerin toplatılıp, incelemeye alınması yönünde avukatların savcılığa yaptığı başvuruya, hala bir yanıt verilmedi.  

Van’ın Erciş ilçesinde bulunan ve 13 Temmuz 1930’da binlerce Kürt’ün toplu bir şekilde katledildiği Geliyê Zîlan‘da (Zilan Vadisi) bulunan Zilan Deresi üzerine inşa edilen Koçköprü Barajı’nda su seviyesinin düşürülmesi üzerine, 12 Aralık 2022’de çok sayıda insan kemiği ortaya çıktı. 

Van Barosu İnsan Hakları Merkezi öncülüğünde İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubeleri, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Van Temsilciliği ve Van Tarihi Eserleri Koruma Araştırma Geliştirme Derneği (Çev-Der), 22 Aralık’ta bölgeye giderek incelemelerde bulundu. Yapılan inceleme ve bulgular sonucunda avukatlar, kıyıya vuran kemiklerin toplatılması ve incelemesi için Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulundu. 

19 gün geçti ama ilerleme yok

Avukatların, kemiklerin koruma altına alınıp incelenmesi amacıyla yaptıkları başvurunun üzerinden 19 gün geçmesine rağmen kemiklere dair herhangi bir incelemenin başlatılmadığı ve kemiklerin hala bulundukları yerde durduğu kaydedildi. 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Zilan Deresi’nde bulunan kemiklere dair yapılan başvuru yanıtsız!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir