1. Haberler
  2. Güncel
  3. 100 yıl önce soyu tükenmişti: O kelebek yeniden görüldü

100 yıl önce soyu tükenmişti: O kelebek yeniden görüldü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siyah damarlı beyaz kelebek türünün İngiltere’deki varlığının resmen sona erdiği 1925 yılında belirlenmişti. Kelebeğe yaklaşık 100 yıl sonra başkent Londra’da yeniden rastlandı.

İngiltere’de 100 yıl önce soyu tükenen türler listesine eklenen siyah damarlı beyaz kelebeklere başkent Londra’nın yakınlarındaki çayırlarda şimdilerde yeniden rastlanıyor. Siyah damarlı kelebekler Londra’nın güneydoğusundaki çayırlarda ve çalılık bölgelerde, az sayıda da olsa görülmeye başladı. Uzman olmayanlar, bu türü kolaylıkla, lahana kelebeği denen, yaz aylarında yaygın şekilde görülen beyaz kelebek türüyle karıştırabilir. Ancak İngiltere’de siyah damarlı beyaz kelebeklere çok uzun yıllardır kimse rastlamadı.

1925 yılında varlığının resmen sona erdiği belirlendi

Bu kelebek türü, 1660-1685 yılları arasında hüküm süren Kral 2. Charles döneminde, İngiltere’deki türler arasında ilk kez listelendi. 1925’te ise ülkedeki varlığının resmen sona erdiği belirlendi. Son günlerde bu kelebek türü, Londra’nın hemen kıyısında, en sevdiği yaşam alanı olan alıç ve kuş eriği ağaçları çevresinde görülüyor. İsimlerinden anlaşıldığı gibi bu türün üyeleri, kanatlarında belirgin siyah damarlara sahip.

İngiltere’deki kelebek türlerini ve popülasyonlarını gözlemleyen “Butterfly Conservation” (Kelebek Koruma) adlı vakıf, bu kelebek türünün doğaya yeniden salınmış olabileceğini belirtiyor. Ancak bunun kim tarafından ve neden yapıldığı bilinmiyor. Vakıf, türün yeniden görülebilmesinin hoş karşılandığını ancak bunun, soyu tükenen bir canlının kendiliğinden yeniden ortaya çıkması anlamına gelmediğini ekliyor.

Rapor: İngiltere’de kelebekler yüzde 80 azaldı

İngiltere’de Kelebek Koruma kuruluşu, 1970’lerden bu yana ülkedeki kelebek türlerinin yüzde 80 azaldığını 3 Şubat 2023’te yayınladığı raporunda açıklamıştı. Kelebeklerin ekosistemin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan kuruluş, bu tip ani düşüşlerin, daha geniş biyolojik çeşitlilik krizinin açık bir uyarı sinyali olduğunu ifade etmişti. 

Kelebek popülasyonunda meydana gelen büyük ölçekteki azalmanın, büyük bir endişe kaynağı olduğunu belirten kuruluş, kelebeklerin çevre sağlığının hassas bir göstergesi olduğu da vurgulanmıştı. (BBC Türkçe)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
100 yıl önce soyu tükenmişti: O kelebek yeniden görüldü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    19 Ağustos 2023, 09:32

    […] “bir günlükler” ve “mayıs sinekleri” olarak adlandırılan, kelebeği andıran sineklerin “ölüm uçuşu” […]

    Cevapla