Çalışma Bakanı Işıkhan: Memur ve emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğiz

featured
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memur ve memur emeklilerine uygulanacak zam oranları hakkında açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Memur ve emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğiz” dedi.

Kamu çalışanları ve memur emeklilerinin maaş zam oranının belirleneceği Kamu Görevlileri Hakem Heyeti toplantısıyla ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Süreç yarın sonlanacak, takdir Hakem Heyeti’nindir. Memur ve emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Vedat Işıkhan, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2024 ve 2025 yıllarında yapılacak zam oranına ilişkin açıklama yaptı.

Kamu İşveren Heyeti’nin 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri sürecini başarıyla tamamladığını, maaş artışına yönelik son sözün Hakem Heyeti’nde olduğunu belirten Işıkhan, “Memur ve memur emeklileri zammı süreci yarın sonlanacak, takdir Hakem Heyeti’nindir” diye konuştu.

“AK Parti hükümetlerinin bugüne kadar hiçbir kamu görevlisini, çalışanı, işçiyi, emekliyi enflasyona ezdirmediğini, bundan sonra da ezdirmeyeceğini” savunan Işıkhan, “Hakem Heyeti’nin vereceği karar nihai karardır. Hizmet kollarında ve uzlaştığımız 341 maddede kamu çalışanlarımıza önemli haklar sağladık. Bundan sonra da tüm çalışanlarımızı enflasyona karşı koruma anlayışımızı sürdüreceğiz” dedi.

Mali hakları görüşmek üzere yarın son kez toplanacak kurul, bu toplantıda, memur maaşları ile memur emeklisi aylıklarına 2024 ve 2025’te yapılacak zam oranını kararlaştıracak. Kurulun verdiği karar kesin olacak ve itiraz edilemeyecek.

Kamu İşveren Heyeti, 14 Ağustos’taki ilk teklifinde 2024’ün ilk altı ayında yüzde 14, ikinci altı ayında yüzde 9, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 zam teklif etmiş, 17 Ağustos’ta ise teklifini 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 şeklinde revize etmişti.

Yetkili sendika Memur-Sen’le anlaşma sağlanamaması üzerine süreç Kamu Görevlileri Hakem Heyeti’ne taşınmıştı. (Gazete Duvar)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çalışma Bakanı Işıkhan: Memur ve emeklileri enflasyona ezdirmeyeceğiz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    31 Ağustos 2023, 14:42

    […] çalışanlarının ücretlerine yapılacak zam oranı, 2024 yılının ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2015 yılının ilk […]

    Cevapla