CHP Kars Milletvekili Alp çiftçilerin sorunlarını Meclis’e taşıdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz günlerde Kars’ta meydana gelen sel felaketinin ardından CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars’ın Selim ve Sarıkamış ilçelerine bağlı köyleri etkileyen dolu ve sel felaketini Meclis gündemine getirdi.

“Son yıllarda girdi maliyetlerinin artması nedeniyle çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlayan köylülerimiz neredeyse üretimi durdurma noktasına gelmiştir” diyen CHP’li Alp, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

“Üretim durma noktasına geldi”

Milletvekili Alp soru önergesinin gerekçesinde, “​24-25.07.2023 tarihlerinde Kars İli Selim ve Sarıkamış ilçelerinde dolu ve sel felaketi yaşanmıştır. Selim ilçesine bağlı Kırkpınar, Cavlak, Alisofu, Kekeç, Koşapınar, Büyükdere, Büyükoluklu, Yamaçlı, Akpınar, Yeşiltepe ile Sarıkamış ilçesi Ortakale, Kayılıboğaz, Koçoğlu ve Güllüce köylerinde dolu ve sel felaketi etkili olmuştur. Özellikle arpa, buğday ve tritikale ürünlerinin hasadının yapılmamış olması nedeniyle bahsi geçen köylerdeki çiftçilerimiz önemli ölçüde zarar görmüşlerdir. Son yıllarda girdi maliyetlerinin artması nedeniyle çiftçilik ve hayvancılıkla geçimini sağlayan köylülerimiz neredeyse üretimi durdurma noktasına gelmiştir” dedi.

Bakana 3 soru

Gazete Münevver’in haberine göre, CHP Kars Milletvekili Alp, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya yönelttiği sorular şöyle:

1- Selim ilçesine bağlı Kırkpınar, Cavlak, Alisofu, Kekeç, Koşapınar, Büyükdere, Büyükoluklu, Yamaçlı, Akpınar, Yeşiltepe ile Sarıkamış ilçesi Ortakale, Kayılıboğaz, Koçoğlu ve Güllüce köylerinde hasar tespiti yapılmış mıdır?

2. Hisseli ve kiralık gayrimenkullerin tarım sigortasından yararlanabilmesi için herhangi bir çalışmanız bulunmakta mıdır? Bu hususta mağduriyet yaşayan çiftçilerimiz ile ilgili hangi tedbirler alınmıştır?

3. Selim ilçesine bağlı Kırkpınar, Cavlak, Alisofu, Kekeç, Koşapınar, Büyükdere, Büyükoluklu, Yamaçlı, Akpınar, Yeşiltepe, Sarıkamış ilçesi Ortakale, Kayılıboğaz, Koçoğlu ve Güllüce köylerinde zarar gören çiftçilerimize ayni ve nakdi yardım yapılması hususunda bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
CHP Kars Milletvekili Alp çiftçilerin sorunlarını Meclis’e taşıdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    7 Ağustos 2023, 09:00

    […] CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, yerel televizyon kanalları ile yerel gazetelerin sorunlarının araştırılarak sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin tespit edilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi verdi. […]

    Cevapla