Deprem uzmanından Hakkari için ‘yakın zamanda deprem’ uyarısı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rûdaw’a demeç veren deprem uzmanı, jeolog Prof. Dr. Orhan Kavak, Türkiye’de son dönemde Diyarbakır dahil çok sayıda kentte meydana gelen 4 ve üzeri büyüklükteki depremleri değerlendirerek “Yakın zamanda Hakkari civarında bekleyebiliriz” dedi.

Çok sayıda kentte ağır hasara neden olan 6 Şubat Maraş depreminin üzerinden 6 ay geçti. Deprem sonrası sık sık artçı sarsıntılar meydana geldi. Son olarak Ege Denizi, Adana, Antalya, Malatya, Diyarbakır ve Adıyaman’da depremler olmaya devam ediyor. Dicle Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kavak, son depremleri Rûdaw’a değerlendirdi.

‘Türkiye’nin yüzde 92’si deprem bölgesi’

Porf. Kavak, Türkiye’nin büyük bir kısmının deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Türkiye topraklarının yüzde 92’sinden fazlası deprem bölgesidir. Sebebi ise şudur: Levhaların hareketi sonucunda Arap blokunun Anadolu blokuna çarpması, aşağıda da Afrika blokunun yukarı doğru iteklemesi ve bu sayede Doğu Anadolu fay sisteminin oluşması ve Kuzey Anadolu fay sisteminin oluşması… Arap bloku sürekli olarak 2.5 cm Andolu’yu kuzeye doğru itekliyor. Bu itekleme sonucunda bir sıkışma rejimi oluşuyor. Bu rejim sayesinde faylar kırılıyorlar. Bu kırılma sonucunda da depremler oluşuyor.

Maraş’taki depremlerle son dönemde Hani civarında meydana gelen depremler birbirinden bağımsız. Antakya-Hatay-Maraş-Malatya’da olanlar, Ölüdeniz fay hattından gelip taa Bingöl-Karlıova’ya kadar birleşen Doğu Anadolu fay sisteminden kaynaklı.

‘Yakın zamanda Hakkari civarında deprem bekleyebiliriz’

Son dönemde meydana gelen depremlerin nedeni, yüklü enerji transferleri. Depremler öyle hareketli bir sisteme sahip ki maalesef enerjiyi bir öteye kaydırabilirler. Doğu Anadolu fay sistemi, Arap blokunun iteklemesi sonucunda Bitlis-Zagros kuşağında oluşan bir fay sistemidir. Yani enerjilerin transferi sonucunda oluşmuştur.

Bu transfer sonucunda nerelerde deprem olacak? Yakın zamanda Hakkari civarında bekleyebiliriz. Kayseri civarında olabilir. Hatta ve hatta İran’ın ve Irak’ın topraklarında olma ihtimali söz konusudur. Ama ne kadar şiddette olur, o biriken strese bağlıdır.

‘Deprem insanı öldürmez, kötü bina insanı öldürür’

Ayrıca bağımsız faylarımız var. Bunlar stresten dolayı harekete geçebiliyor. Antalya bölgesini deprem bölgesi olarak görmememiz yanlış. Demin de altını çizdiğimiz gibi Türkiye’nin yüzde 92’si deprem bölgesidir. Depremle yaşamasını bilmemiz lazım.

Diyarbakır’da da Türkiye’de de şu slogan olmalı: Deprem insanı öldürmez. Kötü bina insanı öldürür. Korkacak bir şey yok ancak bizim depreme dayanıklı evlerde yaşamamız lazım. Depremle yaşamamız lazım. Binalarımızı çok ciddi bir şekilde denetleyip kontrol etmemiz lazım.

Bir binanın temelinden taa kaba sıvasına kadar denetlenmesi gerekir. Denetleme sonucunda uygun zeminde, uygun teknikte siz binayı yaparsanız (ayrıca iyi zeminde de kötü zeminde de siz binayı yapabilirsiniz) … Özetle binalarımızı deprem dirençli yapmamız lazım. Bina yapılırken denetimlerini sağlamamız lazım.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Deprem uzmanından Hakkari için ‘yakın zamanda deprem’ uyarısı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    28 Eylül 2023, 10:02

    […] meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 960’a […]

    Cevapla