Erdoğan’dan, Hatay’da arama kurtarma çalışması yok diyen halka: Haysiyetsiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maraş depremlerinden en çok etkilenen illerden Hatay’da yaptığı açıklamada “Elbette eksiklikler var. Şartlar Böylesine büyük bir felakete hazırlıklı olabilmek mümkün değildir” dedi. Erdoğan, açıklamasında eleştirilere ve muhalefete hakaretler ederek “Haysiyetsiz”, “Namussuz”, “Şerefsiz” gibi ifadeler kullandı. 

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hatay’da açıklama yaptı. Erdoğan özetle şunları söyledi:

“Elbette eksiklikler var. Şartlar çok açık net ortada. Böylesine büyük bir felakete hazırlıklı olabilmek mümkün değildir.

Deprem alanını afet bölgesi ilan ettik. Ayrıca 10 ili kapsayan OHAL kararı alarak süreci hızlandırdık.

Gereken her adımı atarak kimseyi yıkıntılar altında bırakmayacak, kimseyi mağdur etmeyecek bir afet yönetimi yöneteceğiz.

Bu dönem bir birlik beraberlik dönemidir. Böyle bir dönemde hâlâ basit siyasi çıkar uğruna çirkefçe olumsuz kampanyalar yürütmeyi ben şu anda hazzedemiyorum. Üzerimde bulunan makamın sorumluluğu olmamış olsa ben bugün böyle konuşmam, çok daha farklı konuşurum.

Mevcut hükümet tüm imkanlarını seferber ederek adımlarını atmış ve bu ara dönemde tüm depremzedelere 10’ar bin lira verme kararını Maraş’ta açıkladım. Bu son değil. 10 vilayetimizin 10’unda TOKİ’nin yönetimindeki tüm müteahhit firmaları devreye sokmak suretiyle hem enkaz kaldırmaları hızlandıracağız, bunun yanında da konut yapımını hızlandıracağız. Bunlar bizim bildiğimiz işler, biz bunları yaparız. Biz bu konularda kendimizi ispatlamış bir hükümetiz. 60’ı aşkın ülkeden birçok destekler, yardımlar geliyor. Azerbaycan, İsrail, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt desteklerini vermiş durumda.

Bugün bizim için sınama günüdür. Bu millet bugüne kadar nasıl bunları sınayarak atlattıysan bunu da atlatacaktır.

Türkiye genelindeki vefat sayısı 9 bin 57. 

Hatay’daki vefat sayısmız şu an itibarıyla 3 bin 356. 

Yaralı sayısı ülke genelinde 52 bin 979. Yıkılan bina sayısı 6 bin 444.

Şu an itibarıyla Hatay’ımızda asker, polis, jandarma toplamda 21 bin 200 personel görev ifa ediyor. Bununla ilgili olarak da bazı haysiyetsiz, açık konuşuyorum, namussuz kişiler, kampanya yaparak ‘Hatay’da biz asker, jandarma, polis göremedik’ gibi yalan yanlış iftiralar atıyorlar. Bizim askerimiz, jandarmamız, polisimiz şereflidir ama bu şerefsizlerin ağzına biz onları meze yaptırmayız.

Sağlık çalışanlarında da 9 bin 179 personel burada akredite ve çalışıyor.

Burada yıkık bina sayımız 2 bin 749. 170 ekip ve 5 bini aşkın arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. 18 ülke yabancı olarak buradalar. Arama kurtarma çalışmalarına katılıyorlar.

Kaynak: Evrensel

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Erdoğan’dan, Hatay’da arama kurtarma çalışması yok diyen halka: Haysiyetsiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir