HDP, AKP’nin görüşme talebini reddetti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AKP Meclis grubunun başörtüsüne ilişkin anayasa değişiklik teklifini müzakere etmek üzere kendilerinden randevu talep ettiğini, mevcut siyasi ortamda bu teklifin tartışılmasını samimi ve güven verici bulmadıkları için reddettiklerini açıkladı.

AK Parti Meclis Grubu yöneticilerinin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis Grup Yönetimi’nden çarşamba günü için randevu istedi. Görüşme talebi HDP tarafından reddedildi. Konuya ilişkin Meclis’te toplantı düzenleyen HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, talebi partisinin yetkili kurullarıyla değerlendirdikten sonra bu talebi reddettiklerini söyledi.

HDP’nin kapatılmasına yönelik davanın Anayasa Mahkemesi’nde devam ettiğini hatırlatan Oluç, randevu talebini reddetme gerekçelerini şöyle açıkladı:

“HDP’ye yönelik bir intikam davası olan kapatma davasının bütün hızıyla devam ettirilmesi, en son partimizin anayasal hakkı olan hazine yardımının iktidar blokunun siyasi baskısı sonucu bir hak gaspı olarak Anayasa Mahkemesi tarafından ve anayasaya aykırı bir şekilde bloke edilmiştir. Özellikle bunun gerçekleşmesi için Cumhur İttifakı bileşenlerinin ağır baskısının AYM üzerinde yaşanması nedenleriyle Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Yönetimi ile anayasa değişikliği teklifi hakkında görüşmeme kararı aldık. Randevu taleplerine olumlu cevap vermedik.”

‘Anayasa çiğnenirken anayasa değişikliği görüşmeyi samimi bulmuyoruz’

AKP’nin Meclis Grup Yönetimi’nin diyalog çabalarını önemsiz görmediklerini ifade eden Oluç, “İktidarın bizlere yönelik politikaları nedeniyle böyle bir görüşme zemininin ortadan kaldırıldığını düşünüyoruz. Mevcut anayasanın bile her gün çiğnendiği, hukukun askıya alındığı bir dönemde anayasa değişikliği görüşmeyi samimi, inandırıcı ve güven verici bulmuyoruz” diye konuştu.

‘Seçimlerin demokratik bir ortamda yapılmayacağına dair önemli işaretler’

Türkiye’nin seçim ortamına girdiğini belirten Oluç, “Seçim ortamında yargı vesayetinin HDP’ye yönelik işletiliyor olması, yargı vesayeti ile siyaset alanının dizayn edilmesi ve HDP’ye yönelik tasfiye politikalarının devam etmesi seçimlerin adil demokratik ve eşit bir ortamda yapılmayacağına dair çok önemli işaretlerdir. Demokratik siyasete iktidar tarafından kastedilmiştir. AYM üzerindeki Cumhur İttifakı’nın açık baskısını da göz önünde bulundurduğumuzda; bu teklifin tartışılmasını samimi ve güven verici bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
HDP, AKP’nin görüşme talebini reddetti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir