İran ve Rojhılat’ta eylemler sürüyor: Genel greve gidildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mahsa Amini’nin katledilmesinin ardından İran ve Rojhılat (Doğu Kürdistan) geneline yayılan protestolarda Kürt bölgelerine yönelik baskılar yoğunlaşırken birçok kentte bugün genel greve gidildi.  

İran ve Rojhılat’ta gösteri ve protestolar 26’ıncı gününde devam ederken, bugün merkezi Sine (Senendec) vilayetinin yanı sıra, Kırmaşan ve İlam vilayetlerine bağlı bir çok kentte esnaf kepenk kapattı.

Rûdaw’a ulaşan görüntü ve bilgilere göre, Sine’nin Saqiz, Meriwan, Bane, Bokan kentleri ile Kırmaşan’ın Dewlan, Serpêl Zehaw ve İlam vilayetinde bir çok yerleşim yerinde bugün gösterilere destek amaçlı genel greve gidildi. Bane’de öğrenciler bugün okula gitmedi.

Bugünkü grev, Rojhılatlı partilerin oluşturduğu Kürdistan Partileri İşbirliği Merkezi tarafından desteklenen ve “Mahalle Gençliği” olarak bilinen grubun çağrısı ile yapıldı. Grup halktan protestoları sürdürmesini istedi.

Gösteriler İran kentlerine de yayıldı

Tahran‘da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra uygulanan işkence sonucu komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Jina (Mahsa) Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi ülkede infiale yol açmıştı.

Amini’nin 17 Eylül’de memleketi Saqiz kentindeki cenaze töreni sonrasında Tahran’da ve Rojhılat’ta başlayan gösteriler, daha sonra İran’ın geneline yayılmıştı.

Bu güne kadar 103 yerleşim yerlerine yayılan gösterilere, İran’da özellikle Tahran, Meşhed, İsfahan, Tahran, Şiraz ve Kum gibi büyük İran şehirlerindeki üniversite öğrencileri de katılıyor. İran devlet televizyonu, şiddete dönüşen gösteriler sırasında aralarında güvenlik güçlerinin de olduğu 41 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise gösterilerde şu ana kadar 185 kişinin katledildiğini duyurmuştu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İran ve Rojhılat’ta eylemler sürüyor: Genel greve gidildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir