Krizin gölgesinde kış hazırlığı: Kriz turşuların tadını da bozdu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’da her yıl kış hazırlığı yapan kadınlar, ekonomik kriz nedeniyle alım güçlerinin düştüğünü ve alınamayan malzemelerden dolayı turşu tatlarının da bozduğunu söylüyor. 

Eylül ayının gelmesiyle birlikte bölgedeki kadınlar hummalı bir şekilde kış hazırlığına başlıyor. Van’ın İpekyolu ilçesinde yaşayan kadınlar ekonomik krize rağmen pazardan satın aldıkları malzemeler ile turşu hazırlıklarını yapmaktan geri kalmıyor. Yaz aylarında taze tüketilen sebzeleri, kışın da kullanmak amacıyla turşu olarak kullanan kadınlar, turşu malzemelerinin pahalı olmasından kaynaklı bu yıl en fazla 5 bidondan doldurabileceklerinin altını çiziyor.

Krizin gölgesinde kış hazırlığı: Kriz turşuların tadını da bozdu - tursu haber 11

 ‘Her ay sebze fiyatları artıyor’

Kadınlar geçen yıl sebze kilosunun 5 TL’den başladığını ancak bu yıl 15 TL’den başladığını belirtiyor. Kış hazırlıklarına başlayan ve bu nedenle büyük bir çaba harcayan kadınlardan biri de Canan Durmaz. Durmaz, her yıl Eylül ayında kış mevsimi için turşu yaptıklarını ve turşu malzemelerinin arasında neler olması gerektiğini sıralayarak, “Turşu malzemeleri soğan, Anja, sarımsak, domates, salatalık, biber, lahana, karnabahar isteğe bağlı farklı sebzelerde bulunabilir. Bazen bütün sebzeleri alma imkanımız olmuyor her ay sebze fiyatları artıyor. Bundan dolayı ekonomik kriz bu yıl turşunun tadını da bozdu” diyor.

Krizin gölgesinde kış hazırlığı: Kriz turşuların tadını da bozdu - tursu haber 2

‘Sebzeler çok pahallı’

Kış mevsiminde sebzelerin yaz mevsimine göre daha çok pahalı olduğunu belirten Durmaz, “Kışın kendi mevsiminin sebzesi olmamasından kaynaklı alınmak istenen sebzeler yenilmiyor ve çürük oluyor. Bundan dolayı kışlık turşu tutuyoruz. Geçen sene sebzelerin en ucuzu 5 liradan başlıyordu. Ancak bu yıl en uygunu 15 liradan başlıyor. Eskiden 15-20 bidon turşu yapardık ama bu yıl en fazla 5 bidon turşu anca çıkar. Geçmiş dönemlerde aldığımız limon tozu paketi 2 lira iken şimdi 12 TL yine sirke 3 TL’den 10 TL’ye, tuz 1 TL’den 5 TL’ye çıktı. Bu zamlara artık bir son verilmeli” çağrısında bulunarak az çok alabildiği sebzeleri turşu yapmak için işe koyuluyor.  

Krizin gölgesinde kış hazırlığı: Kriz turşuların tadını da bozdu - tursu haber 5
Krizin gölgesinde kış hazırlığı: Kriz turşuların tadını da bozdu - tursu haber 9

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Krizin gölgesinde kış hazırlığı: Kriz turşuların tadını da bozdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir