Kulis bilgilerine göre seçim tarihi yüzde 99 netleşti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seçim hakkında bir sunum yapıldı. Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın aktardığı son kulis bilgilerine göre, “Seçim yüzde 99 oranında 14 Mayıs’ta olacak. İki önemli toplantı yapıldı. Biri parti dışında bir merkezde, diğeri partide” dedi.

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, CNN Türk’te seçim takvimine ilişkin edindiği kulis bilgilerini paylaştı.

Fırat’ın aktardıklarına göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seçim hakkında bir sunum yapıldı. Bazı partililer 18 Haziran’ı seçim tarihi olarak teklif etmişti. Fırat, “Erdoğan’ın seçimle ilgili bir endişesi yok. 14 Mayıs’ta seçim olma olasılığı yüksek. Seçim yüzde 99 oranında 14 Mayıs’ta olacak. İki önemli toplantı yapıldı. Biri parti dışında bir merkezde, diğeri partide. Yani parti dışında bir merkez derken birçok teknik kişi bir araya geldi ‘seçim hangi tarihte yapılmalı?’ diye. Sonrasında da partide kurmaylar bir araya geldi. Toplantıların neticesinde yüzde 99 oranında Mayıs’ta seçim yapılacak görünüyor” dedi.

‘Seçim için iki toplantı yapıldı’

Seçim için yapılan toplantılara ilişkin detay da veren Fırat, şunları söyledi:

“İki toplantı vardı. Biri gündüz yapıldı, ‘Acaba teknik olarak imkanlar yeterli olacak mı?, YSK seçmen kütüklerini deprem bölgesinde hazırlayabilecek mi?’ diye bakıldı. Hem YSK hem de partinin teknik isimleri çalıştı. Akşam saatlerindeyse Erdoğan’ın kurmayları bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da bir sunum yapıldı. O toplantıdan bana gelen bilgi şu an yüzde 99 oranında seçimin 14 Mayıs tarihinde yapılacağı yönünde…

Depremzedeler nasıl oy kullanacak’

Öncelikle nüfusun durumu ortaya çıkartılacak ve hemen seçmen kütüklerine bakılacak. Zaten YSK çalışmaya başladı. Ankara’ya, Konya’ya gitmiş olan depremzedeler tıpkı şehir dışında görev yapan bir polis gibi oy kullanacak. Deprem bölgesinde ise muhtemelen konteynerler tercih edilecek. Deprem bölgesinde, çadırlar güvenli değil denilirse konteynerlerde yapılacak.”

Seçimlerin ertelenmesi tartışması 

Deprem felaketinin ardından seçimlerin ertelenebileceği tartışması kamuoyunun gündemine gelmişti.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kulis bilgilerine göre seçim tarihi yüzde 99 netleşti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir