Metin Göktepe Gazetecilik ödülleri sahiplerine verildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Katledilen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe adına verilen 25’inci Metin Göktepe Gazetecilik ödülleri sahiplerine verildi.

Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak, genç gazetecileri gerçekleri esas alan bir habercilik konusunda özendirmek amacıyla ilki 1998 yılında verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’nin 25’incisi yapılan törenle verildi. Beşiktaş’ta bulunan Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, ödül alan gazeteciler, jüri üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Metin Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe de katıldı. Törende, ilk olarak Metin Göktepe’nin takip ettiği haberlerin ve takip ettiği sırada objektiflere takılan görüntülerinin yer aldığı sinevizyon gösterisi yapıldı. Ardından yapılan açılış konuşmasının ardından Ressam Mahmut Yıldız, çizdiği Metin Göktepe’nin resmini, Göktepe’nin annesi Fadime Tepe’ye hediye etti.

Unutulmayacak

Devam eden törende ilk olarak yerel gazetecilik dalındaki ödüller verildi. “Yetkililer kanal yaptı, suyu unuttu” başlıklı haberle yerel gazetecilik alanında ödül alan Ömer Karakuş’un ödülünü Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Sekreteri Sibel Güneş verdi. Ödülü aldıktan sonra konuşan Karakuş, Göktepe’nin gazeteciler için çok önemli olduğunu, onu var oldukları sürece unutmayacaklarına vurgu yaptı.

Direnişçilere adadı

Fotoğraf dalındaki ödülü ise Hasan Doğan “Migros Direnişi” isimli fotoğrafıyla aldı. Doğan, şehir dışında olduğundan dolayı ödül törenine katılamadı. Ödülü Doğan adına gazeteci Murat Uysal aldı. Doğan’ın ödülünü TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş verdi. Doğan gönderdiği mesajda, ödülünü Migros direnişçilerine adadı.

Barışa adadı

Görüntülü Haber Jüri Özel ödülünü Artı TV muhabiri Meral Danyıldız “Sosyal medyada ‘böbrek’ pazarı” başlıklı haberiyle aldı. Ödülü gazeteci Şenay Aydemir verdi. Ödülü alan Danyıldız, ekonomik kriz nedeniyle yurttaşların yaşadığı sorunları yansıtmaya çalıştığını kaydetti. Dayyıldız, ödülünü geçinemeyenlere adadı. Görüntülü Haber ödülünü Gazete Duvar gazetesi muhabiri Serkan Alan “Cihan Andiç: Türkiye’ye barış gelsin” başlıklı haberiyle aldı. Ödülü alan Alan, Metin Göktepe’nin yolundan yürüdüğünü ifade ederek, bu yürüyüşünü sürdüreceğini belirtti. Alan ödülünü barışa ve barış için mücadele edenlere adadı.

Zırhlı araçlarla katledilenler

Yazılı Haber Jüri Özel ödülünü Jinnews muhabiri Şehriban Aslan “Bakanlık zırhlı araç ile katledilen yurttaşın ailesinden tazminat istedi” başlıklı haberiyle aldı. Ödülü Disk Basın-iş Başkanı Faruk Eren verdi. Küçük yaşından itibaren Metin Göktepe’nin haberlerini duyduğunu söyleyen Aslan, ödülü aldığı için çok mutlu olduğunu belirtti. Aslan, “Kürt kentlerinde zırhlı araç katliamları çok fazla gerçekleşiyor. Failleri yargılamak yerine ailelere davalar açılıyor. Fikri Demirbaş ailesine 250 bin Euro’luk dava açıldı. Efe’nin faili beraat ettirildi. Bu ödülü başta Fikri Demirbaş’la beraberinde katledilenlere, Efe Tektekin ve diğer katledilenlere adıyorum” dedi.

Yazılı haber  ödülü Öncel’e

Yazılı Haber ödülünü ise Mezopotamya Ajansı muhabiri Arjjin Dilek Öncel “Amara Dwla’ nın duyulmayan çığlıkları” başlıklı haberiyle aldı. Ödülü Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe verdi. Ödülü baskılara rağmen gerçekleri halka ulaştıran çalışma arkadaşları adına aldığını söyleyen Öncel, “Ödülü baskılara rağmen gerçekleri halka ulaştırma noktasında geri adım atmayan, inatla mücadele eden çalışma arkadaşlarım adına alıyorum. Burada olması gereken bir çok gazeteci arkadaşımız şuan tutuklu , onlarla bu salonda olmak isterdik, tutuklu arkadaşlarımı buradan selamlıyorum. Çocuklar kapalı kapılar arkasında ya da panzerle, sofrasında yemek yerken ya da uyurken katlediliyor. Bu ödülü katledilen çocuklara adamak istiyorum” dedi.

Tören, ödül alan gazetecilerin ve Fadime Göktepe’nin pasta kesmesi ardından son buldu.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Metin Göktepe Gazetecilik ödülleri sahiplerine verildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir