1. Haberler
 2. Ekonomi
 3. Milyonlarca emekli ve memuru ilgilendiren haber: Zam oranları belirlendi

Milyonlarca emekli ve memuru ilgilendiren haber: Zam oranları belirlendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Milyonlarca emekli ve memur Ocak ayındaki zamlı maaşlara ilişkin gündemi takip ediyor. Milyonlarca emekli, memur, asgari ücretli, kamu işçisinin Ocak’ta alacağı zamlı maaş, aylık hesabı da değişti. Son olarak emekli maaşına zam için yeni oran verildi. İşte detaylar…

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren Ocak zammında Merkez Bankası’nın enflasyon açıklamasının ardından yapılacak zam oranları değişti. Ücretli, kendi hesabına çalışıp emekli olanların aylıkları 2023 yılı ocak ve temmuz ayında önceki 6 aylık enflasyon gerçekleşmelerine göre artırılacak. Sabah’ın haberine göre, memur emekli aylıkları ise toplu sözleşme hükümlerine göre Ocak ayında yüzde 15, Temmuz ayında yüzde 10 oranında artırılarak, enflasyon farkları ayrıca ilave edilecek.

Milyonlarca emekli ve memuru ilgilendiren haber: Zam oranları belirlendi - para

Emekli maaşı ne kadar olur?

Buna göre SSK, Bağ-Kur emekli aylığında 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 40.28’e, memur ve emeklisinde de yüzde 49.27’e çıktı. Bu tabloya göre, SSK, Bağ-Kur emeklisi yüzde 40.28 zammı garantilerken refah payıyla birlikte artışın yüzde 50’yi geçmesi bekleniyor. Emekli aylığı hesabı sigortalının çalıştığı süre, prim ödeme gün sayısına göre brüt kazancı üzerinden öre belirleniyor. Prim gün sayısı, sigortalılık süresi arttıkça aylık da artar.

2000’den önce emekli olan SSK’lıların aylıkları katsayı, aylık bağlama oranı, gösterge rakamı kullanılarak hesaplanıyor. 2000-2008 arasındakilerin aylıklarında güncelleme katsayısı, aylık bağlama oranı dikkate alınırken, 2008 sonrası emekli olanlarda ize aylık kazancın ortalaması, bağlanma oranıyla çarpılıyor. Merak edilen sorulardan bazılarının yanıtları şöyle:

Milyonlarca emekli ve memuru ilgilendiren haber: Zam oranları belirlendi - vergimaasparalira 1475916

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri ve memurlar ne kadar zam alacak? SSK, Bağ-Kur emeklileri yüzde 40.27 zammı cebine koyarken refah payı ya da oransal artışla yılbaşında yapılacak zam yüzde 50’yi geçecek. Memur ve memur emeklileri için 3 aylık enflasyon farkı yüzde 31.33 olurken, yüzde 15 sözleşme zammıyla birlikte artış yüzde 52’yi geçecek.

Bugün itibarıyla 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı kaç liraya çıkacak? Bu yılın başında yüzde 114’ün üzerinde artışla 3 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkan en düşük emekli aylığının 10 bin lirayı geçmesi bekleniyor.

Bugün itibarıyla yaklaşık 6 milyon emekli 7 bin 500 lira alırken önemli bölümünün kök aylığı bu tutarın altında bulunuyor. En düşük emekli aylığında artış için Meclis düzenlemesi gerekiyor. Kök aylık üzerinden mi yoksa kademeli bir artış mı yapılacağı önümüzdeki günlerde netleşecek.

Yılbaşında emekli olacaklar aylıklarını yüzde 68.01 enflasyon ve 1.35’lik büyüme farkıyla birlikte yaklaşık yüzde 70 artışla alacak.

Milyonlarca emekli ve memuru ilgilendiren haber: Zam oranları belirlendi - para2

Memur emekli aylığı hesaplamasında neler dikkate alınıyor? Memur emekli aylığı hesaplanırken, 657 sayılı yasanın 43. Maddesindeki gösterge rakamı, her yıl güncellenen memur maaş katsayısı, taban aylığı, kıdem aylığı, unvanına göre 5434 sayılı yasanın 70. maddesindeki oran, özel hizmet tazminatı, varsa makam, görev, temsil tazminatları, hizmet süresi dikkate alınıyor. 2008’den sonra görev başlayanlarda (Ortalama Aylık Kazanç X Aylık Bağlama Oranı=Emekli Aylığı) formülü uygulanıyor.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Milyonlarca emekli ve memuru ilgilendiren haber: Zam oranları belirlendi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. Avatar
  1 Kasım 2023, 12:33

  […] emeklilere verilecek 5 bin liralık ikramiyeyle ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı […]

  Cevapla
 2. Avatar
  18 Kasım 2023, 11:31

  […] Merkez Bankası Kasım ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlandı. Emekli kök maaş zammı ne kadar olacak? En düşük emekli ve memur maaşı kaç lira olacak? […]

  Cevapla