Muş’ta ‘imkansız aşk’ yolun sonu olmuştu: Neler yaşandı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muş’un Korkut ilçesinde bir köyde 9 yıldır birbirlerini seven Dilan ve Yakup isimli iki genç 3 gün arayla intihar etti. Gençlerin mezarı annelerinin talebi üzerine yan yana yapıldı. Birinin mezar taşına yeşil, diğerininkine ise kırmızı tülbent bağlandı.

Olay Muş’un Korkut ilçesine bağlı Tan (Kot) köyünde yaşandı. 10 Ağustos günü Dilan Tuna, muhtar babasının kendisini istemeye gelen Yakup Sönmez’in ailesini reddetmesi üzerine silahla canına kıydı. 13 Ağustos günü ise bu defa Yakup Sönmez aynı şekilde hayatına son verdi. Olay yerel basında çıktı ve sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Muhtar karşı çıktı

Rûdaw’a konuşan Yakup Sönmez’in köyden arkadaşı, isminin açıklanmaması koşulu ile yaşananları anlattı. Tanık yaşananları şu şekilde anlattı:

“Dilan ve Yakup dokuz yıldır birbirlerini seviyordu ve bunu tüm köy biliyordu. Ancak Dilan’ın muhtar babası gençlerin evlenmesine karşı çıktı. Yakup Sönmez’in ailesi 10 Ağustos günü Dilan’ı istemek amacıyla evlerine gitti. Muhtar kızına, ‘git söyle, benim bunlara verecek kızım yok’ demesini istedi. Dilan buna karşı çıkınca babası öfkelenip tokat attı. Bunun üzerine genç kız evdeki tüfekle kalbine sıktı ve hayatını kaybetti.

Bütün köy bu olayın şokunu yaşarken 13 Ağustos günü bu defa Yakup aynı şekilde tüfekle kalbine sıkarak canına kıydı.” 

Muş’ta ‘imkansız aşk’ yolun sonu olmuştu: Neler yaşandı? - mus imkansiz ask

Mesele başlık parası değil

Sosyal medyada kimi yorumcular, iki gencin kavuşmamasının nedeninin “başlık parası” olduğunu iddia etti

Ancak Rûdaw’a konuşan Yakup Dönmez’in diğer bir arkadaşı, “Mesele bağlık parası değil” dedi.

Yakup’la doğduğu günden beri arkadaş olduğunu, Dilan ile de okuldan arkadaş olduklarını anlatan genç, “Dokuz yıl oldu. Birbirlerini o kadar seviyorlardı ki, kavuşamayınca canlarına kıydılar. Babası basit sebepler nedeniyle kızını vermedi. Hiç bir sorun yoktu, küçük şeyleri büyüttüler” diye konuştu.

Mezarları yan yana

Yaşanan acı olaydan sonra annelerinin isteği üzerine iki genç yan yana defnedildi. Yakup’un mezar taşına yeşil, Dilan’ınkine ise kırmızı tülbent bağlandı.

Serhat News

Tepki Ver | sinirli3
1
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
3
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Muş’ta ‘imkansız aşk’ yolun sonu olmuştu: Neler yaşandı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    18 Ağustos 2023, 14:46

    […] Korkut ilçesinde bir köyde uzun yıllardır birbirlerini seven, ailelerinin izin vermemesi üzerine […]

    Cevapla