Oğlunun kemikleri kutuda verildi: Diyarbakır başıma yıkıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır‘da sokağa çıkma yasakları sırasında yaşamını yitiren oğlunun kemikleri yedi yıl sonra adliyede bir kutu içerisinde verilen Ali Rıza Arslan, “Hiç beklemiyordum, gözlerim karardı, nefesim kesildi” dedi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden Hakan Arslan’ın kemikleri 7 yıl aradan sonra 29 Ağustos günü babası Ali Rıza Arslan’a teslim edildi. Diyarbakır Adliyesi’nde dosyayla ilgilenen savcının odasında bekletilen Arslan’ın kemiklerinin bir kutu içerisinde babasına verilmesi gündem oldu.

‘Tüm Diyarbakır başıma yıkıldı’

BBC Türkçe’den Hatice Kamer’e konuşan baba Arslan, yaşadıklarını anlattı. Oğlunun kemiklerini adliye binasından teslim alacağından habersiz olduğunu söyleyen Arslan şöyle konuştu: “Ne savcı vardı ne de hakim, bir memur vardı, 28 yaşındaki oğlumun kemiklerinin olduğu kutuyu dolaptan çıkarıp elime verdiler. Bunu hiç beklemiyordum, gözlerim karardı, nefesim kesildi, sanki o an tüm Diyarbakır başıma yıkıldı. İçinde oğlumun kemiklerinin olduğu o kutuyu nasıl teslim aldım, nasıl götürdüm hatırlamıyorum, kahroldum.”

Cenazeyi morgdan almayı bekliyormuş

İki yeğeniyle beraber bir gün önce Karayazı’dan Diyarbakır’a geldiğini söyleyen Ali Rıza Arslan, cenazeyi Adli Tıp morgundan tabutla teslim almayı bekliyormuş:

“Cenazeyi teslim almamız için resmi evrakları almak için adliyeye gitmiştim, yeğenlerim oteldeydi, onları uyandırmadan belgeleri almak için erken çıktım ve belgeyi alıp daha sonra Adli Tıp’a beraber gideriz diye düşündüm. Adliye binasına gittiğimde sadece bir memur vardı. Bir odaya gittik, memur dolaptan çıkardığı bir torbayı da verdi, meğer torbadaki kutuda oğlumun kemikleri varmış. Kutuyu teslim eden personel de mahcuptu. ‘Bu yapılan insanlığa sığmaz’ diyebileceğim hiçbir yetkili yoktu orada. Personele bir şey söylemeye de kıyamadım.”

Diyarbakır Barosu suç duyurusunda bulundu

Diyarbakır Barosu, mevzuata göre kemiklerin bir tabutta teslim edilmesi gerektiğini söyleyerek yaşanan bu durumu kınayan bir açıklama yaptı ve sorumlu savcı hakkında suç duyurusunda bulundu. Hakan Arslan’ın kemiklerinin bir kutu içinde adliyede babasına teslim edilmesinin insancıl hukuk normları, toplumsal, kültürel ve inançsal değerler açısından kabul edilemez olduğunu vurgulayan Diyarbakır Barosu, bu uygulamadan dolayı Cumhuriyet Savcısı hakkında HSK’ye suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Oğlunun kemikleri kutuda verildi: Diyarbakır başıma yıkıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir