1. Haberler
  2. Güncel
  3. Öz Sağlık-İş’ten basın açıklaması: Emeğimizi hiçe saymayın

Öz Sağlık-İş’ten basın açıklaması: Emeğimizi hiçe saymayın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öz Sağlık-İş Sendikası Muş Şube Başkanı Ferhat Asya, Muş Devlet Hastanesi önünde yaptığı açıklamada, sendikalarının Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık işçilerinin yetkili sendikası olduğunu söyledi.

İşveren sendikası TUHİS ile imzaladıkları 190 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesinin üzerinden 46 gün geçtiğini belirten Asya, “Sözleşmede yer aldığı üzere işçinin 2023 Ocak ayından geçerli geriye dönük alacaklarımız ödenmedi” dedi.

Sendika olarak ilk günden bu yana geriye dönük alacakların bekletilmemesi için masaya oturduklarını anlatan Asya, şunları kaydetti:

“Sizlerin de yakından bildiği üzere sağlık bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık işçilerinin yetkili sendikası öz sağlık-iş olarak 190 bin işçimiz işveren sendikası TÜHİS (Türk Ağır Sanayi ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası)  ile imzaladığımız toplu iş Sözleşmesi’nin üzerinden 46 gün geçti. Bu sözleşmede yer aldığı üzere işçinin 2023 ocak ayından geçerli geriye dönük alacaklarının ödenmesi kararının üzerinden de 46 gün geçti.

Hele sağlık işçisi belini doğrultmadan akşamı eder, bilir ki işini aksatsa bu  ihmal bir insanın canına değer. Sendika olarak ilk günden beri defalarca masaya oturduk, geriye dönük alacakları bekletmeyin dedik, işçiye nefes aldıracak bu toplu parayı kuşa döndürmeyin dedik, önümüz Kurban Bayramı işçi kurbanını kesebilsin dedik, vergi dilimini işaret ettik, ülke ekonomisinin zorluğunu gösterip alacakların bir an önce ödenmesi için çalmadık kapı bırakmadık. Sendika olarak devletin tüm kademelerini aşındırdık. Hesaplamalar yapılıyor dediniz bekledik Kasada para yok, ek bütçe istedik dediniz bekledik Bütçe Meclis’ten daha çıkmadı dediniz bekledik.

Ev kiralarımız 10 bin liranın üzerine çıktı. Vergi oranları arttı, akaryakıta dev zam geldi. Akaryakıta gelen zam, aynı gün başta gıda olmak üzere tüm sektörlere aynı oranda yansıdı. Biz sabırla beklerken beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımız yüzde 200’e varan oranlarda artış gösterdi. Kimsenin almaya cesaret edemediği altın-döviz fiyatları fırladı, herkesin yemek zorunda olduğu domatesin, biberin yüzünü göremez olduk. Tüm bunlar olurken bizler, ekonomik krizle uğraşan devletimizin yanında olup sabretmeye devam ettik. Ama bitti, sabrımız bitti. Çalışıp hak ettiğimiz geriye dönük alacaklarımızın önemsenmemesine karşı sabrımız bitti, öfkemiz büyüdü. Alın terimizin görmezden gelinmesine karşı onurumuz kırıldı. Geriye dönük alacağımız paranın bu enflasyonist ortam karşısında pula dönüşmesinden dolayı evimize götüreceğimiz ekmek küçüldü, eridi, bitti ha şimdi, ha birazdan, ha yarın, ha yarından da yakın diyerek oyaladığınız biz sağlık işçileri artık seslerinin duyulmasını istiyor.

Emeğimizi hiçe saymayın, çoluk çocuğumuzun ekmeğine ortak olmayın.  Alın terimiz vicdanlarınızda kuruyalı çok oldu, görün artık. Biz sabrettikçe bu kadar umursamazlık bizi çok incitti, görün artık. Herkese alacakları ödenirken sağlık işçisinin geriye dönük alacağına şahin kesildiniz, görün artık.  Alacak öderken bile işçiyi kadrosuna göre böldünüz, 696’lılara üvey evlat muamelesine devam ediyorsunuz, biz bu ayrımı yaşıyoruz, siz de bunu görün artık. Bize vermeyi unuttuğunuz geriye dönük alacaklarımız, bazı üniversitelerdeki sağlık işçilerine de 3 taksitte ödenmeye başladı. Hem geciktirilip, hem taksite bağlanması,  ikisi de yanlış. Vatan görevi diyerek gece gündüz, pandemide, depremde nefes almadan peşin çalıştıklarımızın karşılığı olan alacaklarımızı taksit taksit istemiyoruz.  Geriye dönük alacaklarımızın tek seferde ve daha fazla geciktirilmeden ödenmesini istiyoruz. Sağlık işçisinin artık sabrı, takati, alacağı toplu para ile ilgili hayali bile kalmadı devlet işçisine alın teri döküp kazandığı paranın yolu gözletmez,  biliniz ki; geriye dönük alacaklarımızın daha fazla erimeden, ödemelerin yapılmasını itibardan sayıyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyururuz.” (Alparslan Diyarı)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Öz Sağlık-İş’ten basın açıklaması: Emeğimizi hiçe saymayın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir