DEDAŞ ‘iyileştirme’ yerine işçileri işten çıkarmaya başladı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DEDAŞ’ın, binlerce işçinin “kötü çalışma koşullarına” karşı başlattığı eylem devam ederken, tek işçilerin işine son verdiği öğrenildi.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ), çalışma alanı olan 6 kentte işçiler, “Sendikaya üye olmak, asgari ücret artı yüzde 80 zamlı net ücret, 6 ayda bir maaş ikramiyesi, banka promosyonu, Ramazan ve Kurban Bayramı promosyonu, yıpranma payı hakları, yol ve yemek ücretlerinde devletin belirlediği ücret, mesai ücret artışı ve resmi tatil ücreti, gece vardiyası yüzde 15 ek ücret” talebiyle iş bıraktı

İşçilerin eylemi devam ederken DEDAŞ, yazılı açıklama yaptı. Eylemde olan işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebine karşı DEDAŞ tarafından yapılan açıklamada, “Çalışma arkadaşlarımızın en iyi koşullarda görevlerini yapması için hassasiyet gösteriyoruz. Ülkemizde gelişen ekonomik şartların farkında olarak çalışma arkadaşlarımıza mümkün olan en rekabetçi ücret ve yan hak politikasını sağlama gayretindeyiz. Bu kapsamda Temmuz ayında yaptığımız düzenleme ve zamlarla, piyasa koşullarının üzerinde maaş ve yan hak skalamızı oluşturduk. Enerji Bakanlığı ve EPDK gibi kamu otoritelerinin düzenlemelerine tabi bir şirket olarak kamu hizmeti veriyor ve vatandaşlarımıza kesintisiz elektrik tedariki için çalışıyoruz” iddiasında bulundu. 

6 ilde eylem olmadığını ileri sürdü

İşçiler 6 il 70 ilçede eylem gerçekleştirirken, DEDAŞ  yaptığı açıklamada hizmet verdikleri tüm kentlerde iş bırakma eyleminin olmadığını ileri sürerek, “Yapılan iyileştirmelerin yeterli olmadığını düşünen bir kısım çalışma arkadaşlarımız, haklarını dile getirmek üzere eylem gerçekleştirmektedirler” dedi. 

Öte yandan Serhat News’in edindiği bilgilere göre; Urfa İK temsilcileri çalışanları ve Diyarbakır’dan Tarık Taştan’ı ikna edebilmek için çağırdı. DEDAŞ eylemin devam ettiği sırada personellerin tek tek işine son vermeye başladı. Eylemcilerden biri yaşananları şu sözlerle aktardı: “Sabahki alkışlı protesto için 15-20 kişilik gruplar halinde tazminatsız çıkış vermeye başladılar. Şu an İK’nın önündeyiz çıkış verilen arkadaşlar oldu, biz imza atmadık görüşmeye de girmedik.”

İşten çıkarılan ve isimleri netleşen işçiler şu şekilde: “Hüseyin Toprak, Yunus Yıldırım,  Şevat Arslan, Mesut Köse, Deniz Karaaslan, Sercan Çiçek.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
DEDAŞ ‘iyileştirme’ yerine işçileri işten çıkarmaya başladı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir