1. Haberler
  2. Özel
  3. Rektör Pakiş’e hapis cezası

Rektör Pakiş’e hapis cezası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş, oğlunu usulsüz bir şekilde atadığı gerekçesiyle Hakkari 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada verilen 6 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. Gerekçeli kararda yapılan usülsüzlükler de sıralandı.

Hakkari Üniversitesi Rektörü Ömer Pakiş, İlahiyat Fakültesi Dekanlığı yaptığı sırada üniversiteye iki araştırma görevlisi alınacağına dair alım ilanı yapıldı. Pakiş başkanlığında ön değerlendirme komisyonu ve sınav jürisi oluşturulmuş, Pakiş’in oğlu Halit Ziya Pakiş’in usulsüz bir şekilde işe alınması sağlanmıştı.

Pakiş ile beraber komisyonda bulunan Musa Kaval, Fatih Ramazan Süer ve Şemsettin Kırış hakkında görevi kötüye kullanma suçlamasıyla soruşturma açılmıştı. Açılan soruşturma kapsamında mahkeme, sanıklara verilen 6 ay hapis cezasının gerekçeli kararını açıkladı. Kararda 5237 sayılı TCK’nın 62/1 maddesi uyarınca takdiren 1/6 oranında indirim yapılarak, sanıkların 5 ay hapis cezasına çarptırılıp hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Organize usulsüzlükler

Rektör Ömer Pakiş, 2016’da dekanlık yaptığı sürede oğlu Halit Ziya Pakiş’in işe alınması için bazı görevlendirmeler yapmıştı. Yapılan görevlendirmelerde merkezi sınav sistemi uygulanmayıp, Pakiş’in de başkanlık yaptığı fakülte kurulu tarafından ön değerlendirme komisyonu ve sınav jürisi oluşturulmuştu.

Alım ilanındaki şartlar arasında lisans transkriptinin aslı ya da fotokopisinin istenmediği buna rağmen başvuran 32 adaydan 13 tanesinin transkript fotokopisi getirdiği gerekçesi ile elendiği, bir diğer başvurucunun ise başvuru dilekçesinde; il ilçe bilgisi bulunmadığı gerekçesi ile reddedildiği, 3 başvurucunun da dilekçe hakkının kullanılmasına dair kanuna aykırılık gerekçesi ile reddedildiği böylece 17 kişinin elendiği mahkeme tutanaklarına yansıdı. Ayrıca başvurucuların bilim sınavına girmelerine engel olunarak Pakiş’in oğlunun atamasının kolaylaştırıldığı ve diğer adayların mağduriyetine de neden olduğu ifade edildi. Ön değerlendirmenin Pakiş’in odasında yapıldığı, bu esnada odaya girip çıktığı böylece jüri üyelerini doğrudan ve dolaylı olarak baskı altında tutarak etik ilkelerin kaybolmasına neden olduğu belirtildi.

Sanıklar usulsüzlük iddialarını reddetti

Pakiş mahkemeye yaptığı savunmada, suçlamaları reddederek, sınav jürisi oluştururken usulen bir hata yaptığını ifade etti. Savunmasının devamında üniversitede ön değerlendirme yapılabilecek en uygun odanın kendisinin odası olduğunu bu yüzden değerlendirmeleri kendi odasında yaptıklarını belirtti. Değerlendirme aşamasında telefonla bir soru sordukları için odaya girdiğini bunun da bir belge ile ilgili olduğunu söyledi. Sanıklardan Musa Kaval, Şemsettin Kırış ve Fatih Ramazan Süer ise suçlamaları reddederek, beraatlerini talep ettiklerini söylediler. 

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Rektör Pakiş’e hapis cezası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir