1. Haberler
  2. Güncel
  3. TTB Başkanı ikinci kez hakim karşısında: Duruşma 11 Ocak’a ertelendi

TTB Başkanı ikinci kez hakim karşısında: Duruşma 11 Ocak’a ertelendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kimyasal silah saldırısına dair değerlendirmeleri nedeniyle tutuklanan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ikinci kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti, “Cizre bodrumlarında bir çocuk çenesi bulmuştum. Bunun intikamını almak istiyorlar” diyen Fincancı’nın tutukluluğunun devamına karar verdi.  

Türkiye’nin Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerine yönelik kimyasal silah saldırışı iddialarına dair görüntüleri değerlendirmesi nedeniyle “örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle tutuklanan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında açılan davanın ikinci duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etti. 

Fincancı ve avukatların hazır bulunduğu duruşmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Müdafi avukatların talebine rağmen büyük duruşma salonu verilmemesi nedeniyle birçok avukat ve izleyici duruşmayı ayakta izledi. 

Savunma engellendi

Duruşmada söz alan iddia makamı, bir önceki duruşmada üst sınırdan ceza talepli mütalaasını tekrar etti. Daha sonra söz verilen Milli Savunma Bakanı’nın (MSB) avukatları, katılma talebinde bulundu. İddia makamı, talebinin reddini isterken, ara kararını açıklayan mahkeme, bir önceki duruşmada olduğu gibi ret kararı verdi. Daha sonra söz alan Fincancı’nın avukatı Meriç Eyüboğlu, duruşma salonunda mikrofon olmadığı, salonun küçük olduğunu ve duruşmanın bu nedenlerle sağlıklı yürümediğini belirterek, taleplerinin dikkate alınmasını istedi. Mahkeme, avukatların talebini oy birliği ile reddetti. 

Fincancı: AKP’nin talimatı var 

Duruşmada söz alan Fincancı, yaptığının “savunma” değil, “beyan” olduğunun altını çizdi. Yaptığı açıklamaların suç olmadığını, yurttaşlık ve hekimlik görevi olduğunu vurgulayan Fincancı, iddia makamının mütalaasına tepki gösterdi. Mütalaanın bilim dışı olduğunu söyleyen Fincancı, “Baştan beri bir talimat ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. AKP’nin talimatı var. Küçük ortağı bir de ‘vatansız kalsın’ diyor. Kimi kimin vatanından kovuyor. Bu güne kadar kimin bu ülkene ne kadar emek verdiğini halk görüyor” dedi. 

‘Bir önceki duruşmada gördüm’

Medya Haber’e verdiği demecin hemen ardından MSB’nin çıkıp “iftira” diye açıklama yaptığını anımsatan Fincancı, herhangi bir inceleme ve araştırma olmadan yapılan bu söylemin “yalan” olduğunu söyledi. Fincancı, “Araştırma yapılmadan iftara demek, yalan söylüyorum demektir. Ayrıca bu ülkenin hatta dünyanın en tehlikeli sanığıymışım gibi davranıyorlar. Bir önceki duruşmadan çıktığımda Çağlayan’ın önünü gördüm. Bunu gördüğümde böyle düşünmeye başladım” diye kaydetti. 

Bağımsız heyet talebi

Tıbbı değerlendirme yaptığını ve bunun “örgüt adına eylem” olarak lanse edildiğini belirten Fincancı, “Akciğer kanaması anlatımı nasıl propaganda oluyor? Yaşanan bölgede inceleme yapmak gerekir. Uzmanların kimya alanında çalışanların araştırma yapması gerekiyor. Ayrıca bunların da bağımsız heyetlerce yapılması gerekiyor” diye belirtti. 

‘Sırtlarından inmeyeceğim’

Fincancı, bu sırada pek çok devletin başbakanı, cumhurbaşkanı ve başkanının ismini zikredip suç işledikleri taktirde karşılarında olmayı sürdüreceğini kaydetti. Fincancı, “Suç işledikleri sürece sırtlarından inmeyeceğimi ve hakikatin peşinde hakiki savunmaya devam edeceğim” diye konuştu.  

Cizre intikamı 

Hekim olarak kullanılmayı reddettiğini ve aynı şeyi yargı mekanizması içinde yer alan başkan ve savcılardan da beklediğini belirten Fincancı, TTB Merkez Konseyi ve kendisi hakkında “örgüte üye olmak” suçlamasıyla açılan soruşturmaya dikkat çekti. Bunlarla “intikam” alınmaya çalışıldığını söyleyen Fincancı, uzmanlığının hedefte olduğunu kaydetti. Fincancı, “Yaptığım çalışmalar, Cizre’de bir çocuk çenesi bulmuştum. Bunun intikamını almak istiyorlar. Benden ve TTB’den kurtulmak istiyorlar. Ne benden ne de TTB’den kurtulamayacaklar” diyerek sözlerini bitirdi. 

Duruşma, müdafi avukatların mütalaaya karşı beyanları ile devam etti. 

Reddi hakim talebi

Fincancı’nın yurt dışında olduğunu ve tutuklanacağını bildiği halde geldiğini belirten müdafi avukat Meriç Eyüboğlu, “Kendi ifadesiyle çünkü bu topraklarda yaşayan halklara borcu var” dedi. Eyüboğlu, savunma haklarının engellenmesi ve taleplerinin dikkate alınmamasını da işaret ederek, “Bugün bir tahliye kararı değil bir ceza kararı vereceğinizi bilerek huzurunuza geldik. Ayrıca bu davayı hakkaniyetli bir şekilde yaptığınıza inanmıyoruz” diye kaydetti.

Hakimin tarafsız olmadığını ve buna hakimin hal ve hareketlerini yanı sıra davranışlarına bağlayan Eyüboğlu, bu durumun Yargıtay içtihatlarında da olduğunu söyledi. Eyüboğlu, bu nedenlerden ötürü reddi hakim talebinde bulundu. 

Mahkeme, talebi değerlendirmek için duruşmaya ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, talebin zamanında yapılmadığını iddia ederek, reddetti. Ayrıca mahkeme, tutukluluk halinin de devamına karar vererek, duruşmayı 11 Ocak’a erteledi. 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TTB Başkanı ikinci kez hakim karşısında: Duruşma 11 Ocak’a ertelendi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir