1. Haberler
  2. Güncel
  3. Van-Hakkari Tabip Odası uyardı: Gerçekler gizleniyor

Van-Hakkari Tabip Odası uyardı: Gerçekler gizleniyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandeminin yıl dönümü nedeniyle basın toplantı düzenleyen Van-Hakkari Tabip Odası, gerçek rakamların gizlendiğine dikkat çekti.

Tabip Odası Başkanı Hüseyin Yaviç yönetim kurulu üyeleriyle birlikte odada basın toplantısı düzenledi. Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs pandemisini ilan ettiği ve Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020’den bu yana iki yıl geçtiğini dile getiren Yaviç, Türkiye’nin On dört buçuk milyon vakayla dünyada dokuzuncu sırada yer alan salgını en ağır yaşayan ülkelerden olduğunu kaydetti. Yaviç, “Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı resmi rakamlara göre bile vefat sayısı 95 binin, gerçek rakamlar ise 250 binin üzerinde. Her biri bir anne, bir baba, bir eş, bir dost, bir arkadaş, bir sevgili, bir çocuk. Her birinin acısını yüreğimizde taşıyoruz.  Korunması ve önlenmesi mümkün olan bir hastalık yüzünden öldüler.” dedi

Van-Hakkari Tabip Odası uyardı: Gerçekler gizleniyor - tabip odasi

Bu dönemde neler oldu:

Salgın ile değil, algı yönetimine çalışıldığına dikkat çeken Yaviç,  sözlerine şöyle son verdi: “salgından “başarı hikayesi” çıkarıp siyasi rant hedefiyle politikalar üretildi.  Salgının başlarında maske sıkıntısı yaşanırken, devamında aşılar vatandaşlarla zamanında buluşturulamadığı gibi aşı tereddüdüne neden olacak söylemler ile aşı karşıtlığının da önü açıldı. İlk günden beri gerçekleri gizleyen ve çarpıtan, yanlış yürütülen sağlık politikaları hayata geçirildi. Eksik, yanlış, tutarsız salgın yönetimi hayatları karatmaya devam etti. Alınmayan önlemler, uygulanmayan tedbirler ve bilim insanlarının, meslek örgütlerinin, uzmanlık derneklerinin, sağlık emek örgütlerinin uyarılarına kulak tıkandı. Temel, zorunlu, acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde çalışmanın durdurulması ve ekonomik destek çağrılarına rağmen “Çarklar dönecek, üretim sürecek!” ısrarı ile salgın devam etti; destek sermayeye, açlık emekçiye düştü.

Salgın tabii ki bitecek. Bu günlere nasıl gelindi kısa özeti budur.  Sorumluları biliyoruz!  Biliyoruz ve unutmuyoruz. Unutmuyoruz ve affetmiyoruz!”

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van-Hakkari Tabip Odası uyardı: Gerçekler gizleniyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir