Van’da miting havasında seçim bürosu açılışı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeşil Sol Parti’nin Van’daki seçim bürosunun açılışı mitinge dönüşürken, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, şimdi Yeşil Sol’un ağacının altında buluşma ve kenetlenme zamanı olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Van’da Yeşil Sol Parti’nin merkezi seçim bürosunun açılışına katılmak üzere kente geldi. Seçim bürosunun bulunduğu Sanat Sokağı’nda binlerce kişi toplandı. Sokaktaki kontrol noktalarından içeri alınan halk, çalınan müzikler eşliğinde halay çekti. Sancar ve beraberindekilerin alana gelmesiyle birlikte halk sık sık sloganlar attı. Saygı duruşunun ardından Yeşil Sol Parti Van İl Eşsözcüsü Gönül Uzunay, halkı selamladı. 

Van'da miting havasında seçim bürosu açılışı - v 06 04 2023 yesiller buro acilisi wan7 1

‘Van, sömürü düzenine dur diyecek’

Seçim bürosu açılışında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, halkın buraya görkemli Newroz kutlamalarından geldiğini belirterek, “Van, kimliğini kültürünü, dilini, gasp eden inkar rejimine dur demeye hazır. Van iradesini gasp eden bu kayyım rejimine dur demeye hazır. Van işini, aşını gasp eden bu sömürü düzenine dur demeye hazır. 14 Mayıs’a günler kaldı, ‘bu iktidarı göndereceğiz, bu düzeni değiştireceğiz’ diye yola çıktık, görüyoruz ki yolda yürüyüşümüz büyüyerek, güçlenerek ilerliyor. Bu yürüyüş mutlaka başarıya ulaşacaktır. On yıllardır engeller çıkarıyorlar. Her türlü zulmü uyguluyorlar. Ama nafile, boşuna. Onlar engellemeye çalıştıkça biz yeni yollar bulduk. Halkımızla sizin kararlı, inançlı duruşunuzla bu yolları bulduk” dedi. 

‘Halk yoksulluğa mahkum ediliyor’

İktidarın her türlü engellemeleri çıkardığını ve her türlü zulmü uyguladığını belirten Sancar, “On yıllardır engeller çıkarıyorlar. Her türlü zulmü uyguluyorlar. Hem halkımıza hem de temsilcilerine ama nafile, boşuna. Onlar engellemeye çalıştıkça biz yeni yollar bulduk. Kiminle bulduk, sizinle. Halkımızla; sizin kararlı, inançlı duruşunuzla bulduk bu yolları. Direnerek, irademize sahip çıkarak kazanıyoruz, daha da kazanacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Sevgili halkımız bu iktidar bu ülkeyi savaş politikalarıyla çökertiyor. Bu iktidar sömürü politikalarıyla halkın ekmeğini aşını elinden alıyor, bütün kaynakları bir avuç yandaşa ve sermayedara veriyor. Halkı yoksulluğa açlığa mahkum ediyor, savaşa kaynak veriyor, emekçiye, emeğine, ekmeğe kaynak yok diyor. Yoksulluğa mahkum ve mecbur ediyor bu halkı. Biz de diyoruz ki, şimdi buradayız, birlikteyiz ve bu gidişe mutlaka dur diyeceğiz. Biz, yeni bir yol açıyoruz yeni bir başlangıç için geliyoruz. Onun için buradayız” diye konuştu.

Van'da miting havasında seçim bürosu açılışı - van secim 2

‘Bu iktidarı göndereceğiz’

Halkın desteği ile yeni bir yol açtıklarını ifade eden Sancar, “HDP, bizim bin bir emekle mücadeleyle, bedelle büyüttüğümüz evimizdir. Şimdi kapatma davasıyla bizi engellemek için her türlü oyunu oynuyorlar. Ama size söz vermiştik. Halkımızı seçeneksiz bırakmayacağız. Halkımızın iradesini bu ülkeyi değiştirmesi için mutlaka yollar bulacağız demiştik. Şimdi yol Yeşil Sol. Ağaç aynı ağaç, kök aynı kök, dallar aynı, yapraklar aynı ve hedefimiz aynı. Bu ülkeye demokrasiyi, özgürlüğü, adaleti, barışı getireceğiz. Biz de hep birlikte değiştireceğiz bu düzeni, bu iktidarı göndereceğiz, bu düzeni değiştireceğiz. Şimdi Yeşil Sol’un ağacının altında buluşma ve kenetlenme zamanıdır. Buradayız değil mi? Değiştireceğiz değil mi? Söz veriyoruz, söz!” diye konuştu. 

Van'da miting havasında seçim bürosu açılışı - v 06 04 2023 yesiller buro acilisi wan8

‘En az 100 vekil göndereceğiz’

Ülkenin dört bir yanında demokrasi güçleriyle buluştuklarını ifade eden Sancar, “Bundan birkaç gün önce Diyarbakır’da Kürt Özgürlük ve Demokrasi İttifakını ilan ettik. Daha önce de Emek ve Özgürlük İttifakı’nı kurmuştuk. Şimdi bu ittifakları en büyük demokrasi buluşmasına dönüştürme zamanıdır. Öyle büyütelim ki birlikteliğimizi, parlamentoya en güçlü şekilde girelim. Ne demiştik. En az 100 vekil bu parlamentoya halkların iradesini temsil için gidecek. Biz orada, demokratik değişimin merkezi gücü olacağız. Barışı kuracak iradeyi, demokratik çözümü getirecek iradeyi, oraya taşıyacağız. Hep birlikte yapacağız. Hiç kimse, en ufak bir tereddütte düşmesin. Hiçbir konuda karamsarlığa kaygıya düşmesin. Yürüyüşümüz, büyük yolumuz uzun ama irademiz sağlam. Kararlılığımız da büyük. Seçim bürosu açılışı yapılacak diye gelmiştik ama kendimizi miting meydanında bulduk. Daha büyük buluşmalar var önümüzde. Büyük buluşmalar var önümüzde” dedi. 

Van'da miting havasında seçim bürosu açılışı - v 06 04 2023 yesiller buro acilisi wan7

‘Açılıştı ama kendimizi mitingde bulduk’

Vanlılardan seçimde büyük bir başarı beklediklerini ifade eden Sancar, “Seçim bürosu açılışı yapılacak diye gelmiştik ama kendimizi miting meydanında bulduk. Daha büyük buluşmalar var önümüzde. Van halkı örgütlülüğü ve direnci, onuru ve mücadeleyi en iyi bilen halklarımızdandır. Bu şehir direnişin ve inşanın merkezlerindendir. Van halkından 14 Mayıs seçimlerinde büyük bir başarı bekliyoruz. Büyük bir başarı. Yeşil Sol’u mecliste en güçlü şekilde temsil edecek iradeyi bekliyoruz. Bu mübarek Ramazan ayında, bu coşku ile bizimle buluşmanız bizleri onurlandırıyor, gururlandırıyor, güçlendiriyor. Yürüyüşümüzde en ufak bir engel tanımayacağız. En büyük engelleri aştık; bundan sonra ne yaparlarsa yapsınlar durduramayacaklar. Biz bu ülkeye özgürlüğün yolunu açmaya, bu ülkeye demokratik cumhuriyeti inşa edecek yolu açmaya geliyoruz. Bütün halkların ve inançların eşit olduğu bir yaşamı kurmaya geliyoruz. Buradayız birlikteyiz değiştireceğiz. Mutlaka değiştireceğiz” diyerek konuşmasını bitirdi. 

Sancar, konuşmasının ardından seçim bürosunun açılışını gerçekleştirdi. 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Van’da miting havasında seçim bürosu açılışı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir